Acil servise başvuran iskemik inmeli hastalarda yatak başı ultrasonografi ile ölçülen optik sinir kılıfı çapı ve kafa içi basıncı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Assesment the relationship between optic nerve sheath diameter measured with bed-side ultrasonography and intracranial pressure of cerebral ischemic stroke patients in emergency department
  1. Tez No: 334020
  2. Yazar: GÖKNUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURDAN ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yıldız, G. Acil servise başvuran iskemik inmeli hastalarda yatak başı ultrasonografi ile ölçülen optik sinir kılıfı çapı ve kafa içi basıncı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2013. Biz İskemik inme sonrası kafa içi basınç artışını değerlendirmek amacıyla yatakbaşı ultrasonografi (US) ile optik sinir kılıf çapının (OSKÇ) ölçülmesini ve 3. ve 5. gün kontrol ölçümlerle en yüksek kafa içi basınç değerini saptamayı amaçladık. Çalışmaya, 25 Haziran 2011-25 Nisan 2012 tarihlerinde başvuran 18 yaş ve üstü iskemik inme yakınmaları olan (ani başlayan tek taraflı güçsüzlük, hissizlik, konfüzyon, konuşma bozukluğu, görme kaybı, baş dönmesi, dengesizlik) hastalar dahil edildi. Kafa içi basınç artışına sebep olan durumlar (kitle, hidrosefali, vs), kafa travması, metabolik bozukluklar (hiponatremi, hipernatremi, hipoglisemi, vs) ve gebe olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Vital bulgular, GKS, NIHSS, ASPECT skoru, 1.günde BBT ile ölçülen OSKÇ değerleri, 1,3 ve 5. gün US ile ölçülen OSKÇ değerleri, taburculuk sırasındaki Modifiye Rankin Skoru (MRS) değerlendirildi. 82 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 67,5 ±12,6 idi ve hastaların %51,2?si erkekti. Ortalama sistolik kan basıncı 152,1±31,1 ve diğer vital bulgular normal olarak saptandı. 1.gün, 3.gün ve 5.günde US?la ölçülen OSKÇ değerleri açısından sağ ve sol göz arasında fark saptanmadı (p>0,05). Sağ ve sol göz için 3. günde ölçülen OSKÇ 1. günden daha geniş saptandı (p0,05). 5. günde ölçülen OSKÇ 1.
Özet (Çeviri)
Yıldız, G. Assesment the relationship between optic nerve sheath diameter measured with bed-side ultrasonography and intracranial pressure of cerebral ischemic stroke patients in emergency department. Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Medical Speciality Thesis in Department of Emergency Medicine, Eskişehir, 2013. We aimed to assess intracranial pressure (ICP) after cerebral ischemic stroke by measuring optik nerve sheath diameter (ONSD) on bed-side ultrasonography (US) and to detect delta ICP and on third and fifth days control measurements. 18yo and older patients with stroke symptoms (acute unilateral weakness, numbness, confusion, dysphasia, blurred vision, dizziness and imbalance) were included during June 25th 2011 to April 25th 2012. Patients with elevated ICP conditions (mass, hydrocephalus, etc), head trauma, metabolic disorders (hyponatremia, hypernatremia, hypoglisemia, etc) and pregnants were excluded. Vital signs, GCS, NIHSS, ASPECT score, computed head tomography (CT) results at the day 1, ONSD at the day 1, 3rd and 5th days and Modified Rankin?s Score (MRS) at disposition were noted. Mean age of total 82 patients was 67,5±12,6. 51,2% of 82 was male. Mean systolic blood pressure 152,1±31,1 and other vital signs were normal. Right and left eye ONSD were consistent with each other at 1st, 3rd, 5th day (p>0,05). Both right and left side, ONSD at 3rd day was larger than at day 1 (p0,05).