Acil servise başvuran kafa travması olgularında optik sinir kılıf çapının tekrarlayan yatak başı ultrasonografik ölçümünün tanıdaki ve hasta takibindeki yeri
Role of consecutive bedside ultrasonographic measurement of optic nerve sheath diameter in diagnostic and follow up of patients presenting with head trauma in emergency department
- Tez No: 414875
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA KARBEK AKARCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Travmatik beyin hasarına (TBH) bağlı kafa içi basınç artışı, tüm dünyada genç nüfusta mortalite ve morbiditenin en önemli nedenlerinden biridir. Erken tanı ve tedavi ile olumsuz sonuçların önüne geçebilmek mümkündür. Günümüzde travmatik beyin hasarının tanısında ve takibinde kraniyal bilgisayarlı tomografi (BT) ilk tercih olarak kullanılmaktadır, ancak vital durumu stabil olmayan hastalarda kullanışlı değildir ve çekilen her tomografi ile radyasyon maruziyeti artmaktadır. Ultrasonografi (USG) ile optik sinir kılıf çapının (OSKÇ) ölçümü, kafa içi basınç artışının (KİBA) saptanmasında yeni bir yöntem olarak araştırılmaktadır. Çalışmamızda USG ile OSKÇ ölçümünü kraniyal BT'de lezyon varlığı ile kıyaslayarak TBH'de USG'nin tanıda kullanılabilirliğini araştırdık. Ayrıca TBH saptanıp acil serviste kontrol kraniyal BT ile izlenen hastalarda, eş zamanlı OSKÇ ölçümleri yapılarak USG'nin hasta takibindeki yeri de araştırılmıştır. Hastalar Glasgow koma skoruna (GKS) göre gruplandırılıp, ROC analizi sonucu OSKÇ sınır değeri 5.1 mm olarak belirlenerek istatistiksel analizler yapılmıştır. Ayrıca 5.8 mm sınır değeri ile de istatistikler tekrarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Intracanial pressure increase due to traumatic brain injury, is one of the most common reasons for mortality and morbidity among young population. It is possible to prevent negative outcomes by early diagnose and treatment. Cranial computerized tomoghraphy is utilized as the first choice for diagnose and follow up of traumatic brain injury, but is not suitable for patients with unstable vital signs and radiation exposure is increased with every tomographic scan. Optic sheath nerve diameter (ONSD) measurement by ultrasonography (US) is being investigated as a new method for diagnosing intracranial pressure increase. In our study ONSD measurement by US is compared with the presence of lesion in CT to investigate the diagnostic convenience of US in TBI. Also, in patients who are diagnosed with TBI and are followed-up with serial cranial CTs in emergency department , simultaneous sonographic ONSD measurements are made and thus the role of US in patient follow-up is researched. Statistical analysis are made after patients are grouped according to their Glasgow Coma Scores (GCS), and determining 5.1mm as the cut-off value for ONSD via ROC analysis. Statistical analysis are repeated for 5.8mm taken as the cut off value.