Ratlarda oluşturulan karaciğer tümör modelinde octreotide kemoterapötik ajanının, ısı şok proteinleri, 8-hidroksi deoksiguanozin ve oksidatif stres parametreleri düzeylerine etkilerinin araştırılması
Model rats induced liver tumor of octreot?de chemotherapeut?c agent, heat shock prote?ns, 8-hydroxy deoxyguanos?ne and oxidative stress levels of investigating the effects of parameters
- Tez No: 334035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜL BELGE KURUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada önemli karsinojenler Dietilnitrozamin (DEN) ve 2-Asetilamino floran (2-AAF) ratlar üzerinde karaciğer tümör modeli oluşturulmaya çalışıldı. Modelde kemoterapötik ajan olan Octreotidenin (OCT) Oksidatif stres parametreleri ; Süperoksit dismutaz (SOD), Katalaz (CAT), Glutatyon peroksidaz (GSH-Px), Malondialdehit (MDA), Nitrik oksit (NO), 8-Hidroksi deoksiguanozin (8-OHdG) ve Isı şok proteini 70 (Hsp 70) düzeyleri üzerine etkisini bakıldı. Bu amaçla çalışmaya her grupta 8 rat olmak üzere 64 dişi Wistar- albino türü rat dahil edildi. 1.Grup kontrol grubu olarak düzenlendi. Grup 2 deki ratlara gavajla sadece 0,1 ml zeytinyağı verildi. Grup 3 deki ratlara 0,1ml DMSO (Dimetil sülfoksit) i.p verildi. Grup 4 deki ratlara DMSO da çözünmüş 300 ?g octreotid i.p olarak verildi. Grup 5 teki ratlara DMSO da çözünmüş 175 mg/kg i.p olarak DEN verildi. Grup 6 daki ratlara 7 gün su+yem verildikten sonra sekizinci, dokuzuncu, onuncu günde DMSO da çözünmüş 20mg/kg oranında 0,1 ml 2-AAF gavajla zeytinyağı yardımıyla verildi. Grup 7 deki ratlara deney başlangıcında DMSO da çözünmüş 175 mg/kg DEN i.p olarak verildi. DEN uygulamasından 1 hafta sonra deneyin sekizinci, dokuzuncu, onuncu gününde DMSO da çözünmüş 20mg/kg oranında 2-AAF zeytinyağı yardımıyla 0,1 ml gavajla verildi. Grup 8 deki ratlara deney başlangıcında DMSO da çözünmüş 175mg/kg DEN i.p olarak verilmiş olup DEN uygulanmasından bir hafta sonra sekizinci, dokuzuncu,onuncu gününde DMSO da çözünmüş 20 mg/kg 2-AAF zeytinyağı yardımıyla 0,1 ml gavajla verildi. Deneyin onaltıncı, yirmi üçüncü, otuzuncu gününde DMSO da çözünmüş 300 ?g /kg octreotid verildi. Deneyin beşinci haftasında hayvanlar sakrifiye edilerek karaciğer dokuları alındı. SOD, CAT, GSH-Px aktiviteleri MDA, NO düzeyleri spektrofotometrik olarak belirlendi. Hsp 70 ve 8-OH dG düzeyleri eliza yöntemiyle ölçüldü. Elde edilen bulgularda ; MDA düzeyinde Kontrol grubu ile 2., 3., 4., 5. Grupları arasında fark bulunmazken 7.grubun MDA düzeyinde önemli bir artış, 8.grubun düzeyinde önemli bir azalış kaydedildi. Süperoksit Dismutaz aktivitelerinde Kontrol grubu ile 2. , 3. gruplar arasında fark bulunmazken 6. ve 8. grupta azalış , 7.grupta artış kaydedildi. GSH-Px aktivitesi, kontrol grubu ile 7.grup arasında önemli azalış, 8.grubun aktivitesinde artış kaydedildi. NO düzeyleri kontrol grubu ile 2., 3., 4. gruplar arasında fark bulunmazken 5., 6., 7., gruplarda artış 8.grupta azalış kaydedildi.CAT aktivitelerinde kontrole ile 2., 3., 4. Gruplar fark bulunmazken 5., 6., 7. grupta çok önemli azalış ,8.grupta önemli artış kaydedildi.Hsp 70 düzeylerinde Kontrol grubu ile 2., 4. grupta fark bulunmazken 3., 5., 6., 7. grupta artış kaydedilmiş 7.grubta ise azalış kaydedildi. 8- Hidroksi deoksiGuanozin düzeyleri incelendiğinde Kontrol grubu ile 2.grupta fark bulunmazken 3., 4., 5., 6., 7., 8. gruplarda artış kaydedildi. Ancak 8.grup 5.6.7.gruba göre azalış gösterek kontrol grubuna yaklaşmıştır. Histopatolojik olarak ; Gruplar karşılaştırıldığında özellikle 7. Grupta daha fazla orta şiddette Portal inflamasyon oluşumu gibi patolojik bozukluk gözlendi.Bununla beraber 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8. gruplar karşılaştırıldığında anlamlı sayılmayacak hafif ve orta şiddete parankimal nekroz gözlendi. Çalışmamızda OCT? in antioksidan etkisinin olduğu ve bu konuda daha fazla araştırmaya gerekli olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Diethylnitrosamine (DEN) carcinogens in this study and 2-acetylamino Flora (2-AAF) was made to create the model with rats, the liver tumor. Octreotide of model chemotherapeutic agent (OCT) Oxidative stress parameters, superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GSH-Px), malondialdehyde (MDA), nitric oxide (NO), 8-hydroxy deoxyguanosine (8-OHdG ) and heat shock protein 70 (Hsp 70) the effect on the levels of views. 8 rats in each group in this study, 64 female Wistar-Albino rats were included. Group 1 was held as a control group. Was only 0.1 ml of olive oil by gavage to rats in Group 2. Group 3 rats in 0.1 ml of DMSO (dimethyl sulfoxide) was given ip. Dissolved in DMSO in Group 4 rats were given ip 300 ?g/kg octreotide. it's also dissolved in DMSO group 5 rats of 175 mg / kg ip was given DEN. Group 6 bait in the water rats 7 days after giving the eighth, ninth, tenth day, dissolved in DMSO in the olive oil with the help of 20mg/kg was given by gavage 0.1 ml of 2-AAF. Dissolved in DMSO at the beginning of the experiment the rats in Group 7 of 175 mg / kg was given ip DEN. Try one week after the administration of DEN eighth, ninth, tenth day of 20mg/kg dissolved in DMSO by the olive oil with the help of 2-AAF was given by gavage 0.1 ml. Dissolved in DMSO at the beginning of the experiment the rats in group 8 175mg/kg i.p DEN . DEN were given as a week after application of the eighth, ninth, tenth day dissolved in DMSO for 20 mg / kg of olive oil with the help of 2-AAF were given 0.1 ml gavage. Try the sixteenth, the twenty-third, the thirtieth day dissolved in DMSO or 300 ? / kg was given octreotide. Try it the fifth week of the animals were sacrificed and liver tissues were taken. SOD, CAT, GSH-Px activities, MDA and NO levels were determined spectrophotometrically. Hsp 70 and 8-OH dG levels were measured by ELISA. The findings, MDA level with the control group, 2, 3, 4, 5 there was no difference between the groups in 7.group a significant increase in the level of MDA, a significant decrease in the level of 8.group recorded. Control group and 2 in SOD activities , 3 there was no difference between the groups 6 and 8 decrease in the group, recorded an increase in 7 group. GSH-Px activity decreased significantly between the control group and the 7.Group, 8.group increase in activity was recorded. NO levels in the control group 2, 3, 4 there was no difference between the groups 5, 6, 7, and control groups, with activities in recorded.CAT decrease in growth 8.group 2, 3, 4 There was no difference Groups 5, 6, 7 a very significant decrease in the group, a significant increase in 8.group recorded.Hsp 70 levels with the control group at 2, 4 there was no difference in the group 3, 5, 6, 7 group recorded an increase in the recorded decrease. Analysis of 8-OH dG levels in group 2 there was no difference with the control group 3, 4, 5, 6, 7, 8 groups was increased. However, the control group, which decreased by 5.6.7.groups 8.group close. Histopathologically, especially when compared Groups 7 , such as the formation of more moderate portal inflammation with pathological disorder observed.in addition to 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th Compared to groups are not considered significant parenchymal necrosis was observed in mild and moderate violence. In our study, the antioxidant activity of OCT?s and that this matter is concluded that more research is needed