Deneysel tıkanma sarılığı modelinde karaciğer hasarı üzerine andız (Juniperus drupacea) pekmezi ve goji berry (Lycium barbarum)'nin etkileri
The effect of juniper (Juniperus drupacea) molasses and gojiberry (Lycium barbarum) on obstructive jaundice, induced liver injury in experimental rat model
  1. Tez No: 334034
  2. Yazar: BETÜL KABAKCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜL BELGE KURUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Tıkanma sarılığı, safra kanalı ya da akışının tıkanması sonucunda ve birçok klinik durumlarda görülen sepsis, immün depresyon, koagülopati, gastrointestinal kanama ve karaciğer ve böbrek yetmezlikleri gibi ciddi komplikasyonlar ile sonuçlanabilen sık görülen bir durumdur. Reaktif oksijen türlerinin intrahepatik birikimi sarılık ile gelen kolestatik doku hasarının patogenezinde olası mekanizmaları için önemli bir neden olduğu düşünülmektedir. Andız pekmezi ve Goji berry antioksidan etkinliğe sahip olup, oksidatif stres ile ilgili birçok hastalıkta rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı; sıçanlarda deneysel safra tıkanıklığı ile oluşan karaciğer hasarı ve oksidatif stres üzerine, Andız pekmezi ve Goji berry?nin etkilerini belirlemektir. Çalışmada, 32 adet Wistar-Albino tipi sıçan kullanıldı. Sham, kontrol, Andız pekmezi ve Goji berry ve olmak üzere toplam 4 grup oluşturuldu. Sham grubuna sadece laparatomi uygulandı. Kontrol ve deney gruplarına laparotomi yapıldı, koledok dönüldü ve bağlandı. Deney gruplarına işlem öncesi 5 kez gavaj yoluyla, işlem sonrası içme sularına katılarak Andız pekmezi ve Goji berry verildi. Çalışmanın 10. gününde biyokimyasal inceleme için kan örneği alındı ve sıçanlar sakrifiye edildi. Biyokimyasal ve histopatolojik inceleme için karaciğer dokusu alındı. Alınan kan örneklerinde Total bilirubin, AST, ALT ve ALP düzeyleri ölçüldü. Alınan doku örneklerinde ise biyokimyasal olarak lipid peroksit ürünü olan Malondialdehit (MDA) düzeyleri ve enzimatik savunma sistemlerinden süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon-s-transferaz (GST) enzim aktiviteleri ve redüktge glutatyon (GSH) düzeyi ölçüldü. Dokularda histopatolojik inceleme yapıldı. Sonuçlar birbirleriyle istatistiksel olarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Obstructive jaundice, a frequently observed condition caused by obstruction of the common bile duct or its flow and seen in many clinical situations, may end up with serious complications like sepsis, immune depression, coagulopathy, gastrointestinal hemorrhage, and hepatic and renal failures. Intrahepatic accumulation of reactive oxygen species is thought to be an important cause for the possible mechanisms of the pathogenesis of cholestatic tissue injury from jaundice. Juniper molasses and Goji Berry have been suggested to have antioxidant activity, so may play a role in certain diseases related to the oxidative stress. The aim of the present study was to determine the effects of Juniper molasses and Goji Berry on oxidative stress and liver damage induced by experimental biliary obstruction in Wistar albino rats. In our study, 32 Wistar-Albino rats were used in this study. Sham, control, juniper molasses and goji berry for a total of four groups. The sham group, only laparotomy was performed. Laparotomy was performed in the control and experimental groups, have been restored and connected to the common bile duct. Experimental groups by gavage 5 times before the procedure, after the procedure, goji berry and juniper molasses is participating in the drinking water. Rats were sacrificed at the end of the tenth day. 10 of the study vena cava blood samples were taken for biochemical examination day. 10th Rats were sacrificed at the end of day. Biochemical and liver tissue were taken for histopathological examination. Blood samples taken from AST, ALT, ALP, direct bilirubin levels were measured in total bilirubin. Biochemical tissue samples taken from the lipid peroxide product, malondialdehyde (MDA) levels and enzymatic defense systems, superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione-s-transferase (GST) redüktge enzyme activities and glutathione (GSH) levels were measured. Histopathological examination was performed in the tissues. The results were statistically compared with each other. According to this study, goji berry and juniper molasses significantly recovered the parameters of liver functions in serum, reduced malondialdehyde levels, enhanced reduced glutathione levels, as well as enhancing all antioxidant enzyme activity in liver tissue. In conclusion, Goji berry and Juniper molasses significantly reduced the oxidative stress, and markedly recovered the liver tissue injuries seen in rats with obstructive jaundice.