Hepatik iskemi reperfüzyon hasarında beta glukan ve morinda citrifolia l. nin koruyucu etkilerinin araştırılması
Investigation of protective effects of beta glucan and morinda citrifolia l.on hepatic ischemia- reperfusion injury
- Tez No: 334036
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA İNANÇ TOLUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Karaciğer iskemi-reperfüzyon (İR) hasarı, karaciğer transplantasyonu ve cerrahisiyle ilişkili önemli bir komplikasyondur. Bu çalışmanın amacı karaciğer iskemi reperfüzyon hasarında antioksidan ajan olan Beta Glukan ve Morinda Citrifolia L?nin karaciğer İR hasarındaki koruyucu etkilerini araştırmaktır. Wistar-Albino sıçanlar sham grubu (Grup 1) (n=5), İ/R (iskemi reperfüzyon) kontrol grubu (Grup 2) (n=5), Beta glukan grubu (Grup 3) (n=8), Morinda Citrifolia L. Grubu (Grup 4) (n=8) ve bu ajanların kombine uygulandığı grup (Grup 5) (n=8) olarak ayrıldı. Etken maddeler 10 gün boyunca sıçanlara oragastrik gavaj yolu ile verildi. Sham grubundaki sıçanlara, karaciğerin orta ve sol lobunu besleyen hepatik arterleri, portal ven ve safra yolu transeksiyonunu takiben herhangi bir işlem uygulanmadı. Kontrol grubundaki ve ilaç grubundaki sıçanlara 60 dakika iskemi, 60 dakika reperfüzyon uygulandı. Deney sonunda histopatolojik ve biyokimyasal çalışmalar için doku örnekleri alındı. Oksidatif hasarlanmanın tespiti için malondialdehit (MDA) seviyeleri ve antioksidan enzimlerden Süperoksit dismutaz (SOD) ve Glutatyon peroksidaz (GPx) aktiviteleri, Total Antioksidan Kapasite, Total serbest sülfidril grup, Total Oksidan Durum ve Oksidatif Stres İndeksi (OSI) çalışıldı. Histopatolojik hasarın tespitinde 5 aşamalı bir skorlama sistemi kullanıldı. Mann-Whitney U testi sonuçlarına göre; MDA düzeyi kontrol grubunda sham grubuna göre anlamlı arttı (p0,05). SOD aktivitesi kontrol grubunda sham grubuna göre arttı fakat anlamlı değildi (p>0,05). İlaç gruplarında kontrole göre anlamlı artış gözlendi (p0,05). GPx ve SH sonuçları istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0,05). TAC değerleri tüm gruplarda sham grubuna göre anlamlı düştü (p0,05).
Özet (Çeviri)
Hepatic ischemia-reperfusion (IR) injury is a major complication associated with liver transplantation and surgery. The aim of this study is to investigate effects of antioxidant agents, Beta glucan and Morinda Citrifolia L in hepatic ischemia reperfusion injury. Wistar-Albino rats were separated as; Sham group (Group 1)(n=5), I/R (ischemia repurfusion) control group (Group 2)(n=5), Beta Glucan group (Group 3)(n=8), Morinda Citrifolia L. group (Group 4)(n=8) and the group which these medications were given in combination (Group 5)(n=8). The active substances were given by oragastric gavage for 10 days to rats. No other action was taken to Sham group rats following hepatic artery that feeds middle and left lobe of liver, portal vein and biliary transaction. 60 minutes ischemia and 60 minutes reperfusion were performed to the rats which are in control group and medication group. At the end of the experiment tissue samples for histopathological and biochemical analyses were taken. In order to identify the oxidative damage, malondialdehit (MDA) levels, antioxidant enzyme (SOD, GPx) activities, total antioxidant capacity, total free sulfhydryl group ,total oxidant status and Oxidative Stress Index were studied. In the identification of histopathological damage a score system with 5 stages was used. According to the results of the Mann-Whitney U test; MDA levels were significantly higher in the control group compared with sham group (p 0,05). SOD activity increased in the control group compared with sham group, but not significantly (p>0,05). Drug groups were significantly increased compared to control (p0,05). GPx and SH results were not statistically significant (p>0,05). TAC values significantly decreased in all groups compared to the sham group (p0,05).