Ratlarda deneysel intestinal iskemi reperfüzyon hasarında monoklonal anti tnf antikoru uygulamasının etkisi
The effect of monoclonal anti tnf antibody administration in rats in injury of experimental intestinal ischemia reperfusion
- Tez No: 334063
- Danışmanlar: PROF. DR. PARS TUNÇYÜREK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Ratlarda deneysel intestinal iskemi reperfüzyon hasarında monoklonal Anti TNF antikoru olan infliximab uygulamasının etkisini araştırmakMateryal ve Metot: Ağırlığı 170- 270 gr arasında değişen, 48 adet erkek Wistar-Albino tipi sıçan kullanıldı. Ratlar, kontrol grubu , laparotomi + infliximab (II. grup, n=8) , 30 dk. iskemi + 30 dk. reperfüzyon (III. grup, n=8), infliximab+ 30 dk. iskemi + 30 dk. reperfüzyon (IV. grup, n=8), 60 dk. iskemi + 30 dk. reperfüzyon (V. grup, n=8), İnfliximab+ 60 dk. iskemi + 30 dk. reperfüzyon (VI. grup, n=8) olmak üzere altı eşit gruba ayrıldı. Tedavi gruplarına laparotomi ve planlanan sürelerde iskemi reperfüzyon yapılarak intraperitoneal olarak infliximab (10 mg/kg) enjekte edildi. Kontrol gruplarına ise 3 cc % 0.9 NaCl intraperitoneal olarak enjekte edildi. İşlem sonunda ratlar sakrifiye edildi ve kan ile doku örnekleri alındı. Alınan kan ve doku örneklerinden tümor nekroz faktor alfa, glutatyon, glutatyon peroksidaz glutatyon redüktaz, katalaz, süperoksid dismutaz, myeloperoksidaz , malondialdehit , nitrik oksit gibi parametreler bakıldı. Ayrıca doku örnekleri %4'lük formalin fiksasyonu sonrası rutin doku takip kesitler alınarak ışık mikroskobunda incelendi.Bulgular: Belirlenen I/R süreleri sonunda alınan kanların incelenmesinde GR, GSH ve MDA sonuçlarında gruplar arasında anlamlı fark yoktu (p=0,0952). III.grubun (30 dk. iskemi + 30 dk. reperfüzyon) TNF-? değerleri yalnızca kontrol grubundan yüksekti (p=0,0079). Eritrosit GSH-Px değerlerinde kontrol grubu ve II. grubun (laparotomi + infliximab) değerleri diğer gruplardan yüksekti. III.grubun değerleri ise VI.gruptan (60 dk iskemi + 30 dk. reperfüzyon + infliximab) yüksekti (p=0,0006). Eritrosit SOD değerlerinde III. grubun değerleri ve IV.grubun (30 dk iskemi + 30 dk.
Özet (Çeviri)
Aim: To study the effects of infliximab application, which is a monoclonal anti TNF anticor, in experimental intestinal ischemia reperfusion injury in rats.Material and Method: In this study, 48 male Wistar-Albino type rats whose weights ranged between 170 and 270 gr were used. The rats were equally divided into 6 groups, as the control group (Group I, n=8), laparotomy+infliximab (Group II, n=8), 30 minutes ischemia+30 minutes reperfusion (Group III, n=8), infliximab+ 30 minutes ischemia+ 30 minutes reperfusion (Group IV,n=8), 60 minutes ischemia+30 minutes reperfusion (Group V, n=8), and infliximab+ 60 minutes ischemia+30 minutes reperfusion (Group VI, n=8). Treatment groups were done ischemia reperfusion for planned periods of times and laparotomy, and were injected infliximab (10 mg/kg) intraperitoneally. The control group was given 3 cc %0.9 NaCl intraperitoneally. After the operation, the rats were sacrificed and blood and tissue samples were taken. The blood and tissue samples were examined by parameters such as tumor necrosis factor alfa, glutathione, glutathione peroksidas, glutathione reductose, katalas, superoxide dismutase, myeloperoksidaz, malondialdehit, and nitric oxide. In addition to these, the tissue samples were examined by light microscope being taken routine tissue follow up sections after %4 formalin fixation.Results: Following the defined I/R periods, it was understood that there were no significant differences among groups for GR, GSH, and MDA results (p=0.0952). Group III ( 30 minutes ischemia+ 30 minutes reperfusion) TNF-? values were only higher than the control group (p=0.0079). For eritrosid GSH-Px values, the values of the control group and Group II (laparotomy + infliximab) were higher than the other groups?. Similarly, the values of Group III were higher than Group VI (60 minutes ischemia+30 minutes reperfusion + infliximab) values (p=0.0006). For Eritroside SOD, the values of Group III and Group IV (30 minutes ischemia+ 30 minutes reperfusion +infliximab) were lower when compared to the values of other groups. When it came to Eritrosid CAT values, the readings of Group II were higher than Group III, Group IV, Group V (60 minutes ischemia+30 minutes reperfusion) and Group VI values.