İnme tanısı ile takip edilen olgularda trombofili ile ilişkili genetik polimorfizmlerin rolü
The role of genetic polymorphisms associated with thrombophilia in patients with stroke
  1. Tez No: 334064
  2. Yazar: SERKAN KURTGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKAY BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İnme, hastalar, aileleri ve sağlık kurumları için ruhsal ve sosyoekonomik sorunlara yol açan, uzun dönem sakatlığın önemli bir nedenidir. Bu nedenle risk faktörlerinin belirlenmesi ve bu faktörlere karşı mücadele inme ile savaşta temel oluşturmalıdır. Çalışmalardaki örnek sayılarının az olmasının, kullanılan yöntemlerin çeşitliliğinin ve etnik grupların, alınan sonuçlardaki farklılığa katkı sağlaması muhtemeldir.Bu çalışmanın amacı, trombofili ilişkili gen polimorfizmlerinin inme gelişimi üzerine etkisini araştırmaktı.
Özet (Çeviri)
Stroke is one of the major causes of long-term disability which brings about psychical and socioeconomic drawbacks for patients and their parents as well as medical institutions. In effect, it should form a basis in combating with the stroke to ascertain the risk factors and to eliminate these factors. The scarcity of the samples in the studies, the variety of the methods applied and the ethnic groups have highly likely contributed to the diversity of the results.The objective of this study has been to investigate the effect of stroke on the development of gene polymorphisms associated with thrombophilia.