Akciğer kanser rezeksiyonlarının bronşial sitokinlere etkisi
Effect of lung cancer resections on bronchial cytokines
- Tez No: 334062
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN KANLIOĞLU KUMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma sonucunda aşağıdaki kanılara ulaştık;TNF-? akciğer kanseri ve cerrahi travmanın sebep olduğu lokal inflamasyon güçlü bir belirtecidir ayrıca TNF-? tek başına cerrahi travmanın sebep olduğu lokal bronşial inflamasyonu da göstermektedir.Cerrahi travmaya sitokin yanıtı akciğer rezeksiyonlarının büyüklükleri arasındaki farka bağlı olmayıp, torakotomi var olup olmaması farkına bağlıdır ve bu düzeyde anlamlıdır.Kanser tipi, evre, yaş gibi parametreler ile veriler arasında farklılık saptanmamıştır.KOAH'ın FVC'de azalma yaratırken TNF-? düzeyinde proinflamatuar yanıtı da artırdığı gözlenmektedir. KOAH'lı olan olguların cerrahi travmaya karşı IL-8 düzeyinde inflamatuar yanıtta daha hassas oldukları saptanmıştırIL-8 seviyelerinin sağlam akciğer BAL arttığı tespit edilen olgularda ameliyat öncesi akciğer rezeksiyona, dekortikasyon eklenebileceği öngörülebilir.Diyabeti olan akciğer kanser olgularında inflamatuar yanıtta artış mevcuttur ancak cerrahi travmaya IL-8 yanıtı azalmaktadır.Olguların lokal inflamatuar TNF-? yanıtı artmış olarak saptanmış olanlarda, postoperatif kardiak komplikasyona ve lokal inflamatuar IL8 yanıtı artmış olarak saptanmış olanlarda, postoperatif sistemik komplikasyona daha sık rastlandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of this study we reached the following conclusions.TNF-alpha is a strong predictor of linflammation caused by lung cancer or surgical trauma. Also TNF-? indicates local bronchial inflammation caused by surgical trauma alone.Cytokine response to surgical trauma doesn?t depend on the size of lung resections, depends on whether there is thoracotomy.Diffirence between data and parameters like cancer type, age or stage was not determined.In COPD while FVC is decreasing, increasing TNF-? levels and a pro-inflammatory response was observed. The IL-8 inflammatory response to surgical trauma was found to be more precise in COPD patients.In patients with increased IL-8 levels in healty lung?s BAL, should be considered to add decortication to lung resection.In lung cancer patients with diabetes, despite an increased inflammatory response there is low IL-8 levels.In cases with increased response to TNF-?, postoperative cardiac complications were more frequent. Also in case with increased response to IL-8 postoperative systemic complications were more frequent.