Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde kan ve intraoperatif plevra lavaj sıvısındaki CEA düzeylerinin prognostik değeri
Prognostic significance of CEA level in blood and intraoperative pleural lavage flui with non-small cell lung cancer
  1. Tez No: 334095
  2. Yazar: TEVFİK İLKER AKÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK ÇAĞIRICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kan CEA yüksekliğinin adenokarsinomlu olgularda daha yüksek seyrettiği ve preoperatif CEA düzeyi yüksekliğinin kötü prognoz göstergesi olduğu bilinmektedir. Ancak plevral lavaj CEA düzeyleri ile ilgili yeterli sayıda çalışma bulunmamaktadır. Prospektif olarak planlanan çalışmamıza, küçük hücreli dışı akciğer karsinomu nedeniyle opere edilen ardışık 25 hasta (Grup I ? çalışma grubu) ile benign bir akciğer hastalığı nedeni ile opere edilen ardışık 25 hasta (Grup II ? kontrol grubu) dahil edildi. Toplam 50 olgunun kan ve plevral lavaj sıvılarındaki CEA düzeyleri ölçüldü. CEA değerinin; yaş, cinsiyet, sigara kullanım öyküsü, ek hastalık, hastalığın bulunduğu evre ve patolojik tanı ile olan ilişkisi araştırıldı. Sonuçlar kendi arasında ve benign bir hastalık nedeniyle cerrahi tedavisi yapılan Grup II?deki olgularla karşılaştırıldı ve istatistiksel analiz yapıldı. Buna göre; Adenokarsinomlu hastaların ortalama kan CEA değerleri, daha yüksek düzeydeydi, ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p=0,176). KHDAK?li hastalar arasında adenokarsinom tanısı alanların plevral lavaj sıvısının CEA düzeyi, diğer histopatolojik tiplere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0,026). Bu sonuçlar bize plevra lavaj sıvısındaki CEA değerinin kan CEA düzeyine göre daha hassas olabileceği fikrini vermektedir. Aynı zamanda, kan CEA düzeyi normal bulunan olan hastalarda da plevra lavaj sıvısındaki CEA düzeyine bakılması gerekliliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Blood level of CEA is elevated in patients with pulmoner adenocarcinoma and preoperative high level of CEA is known as a sign of poor prognosis. However there are not enough studies about CEA levels of pleural lavage fluid. A prospective study which including 25 consecutive patients (Grup I ? workgroup) were operated for non-small cell lung carcinoma (NSCLC) and 25 consecutive patients were operated for benign lung disease (Grup II ? control group) was planned. A total of 50 patients? CEA levels of blood and pleural lavage fluid were measured. The relationships between CEA value and age, gender, smoking history, comorbid disease, stage of disease and pathological diagnosis were investigated. The results were compared among themselves and with Group II cases who were operated with a diagnosis of benign disease and statistical analysis were performed. With reference to; CEA values in the blood of patients with adenocarcinoma were higher than the others, but, the difference was not statistically significant (p=0,176). In the patient group with NSCLC, CEA values in the pleural lavage fluid of patients with adenocarcinoma were higher than the other histopathological types and it was statistically significant (p=0,026). These results refer that CEA value in the pleural lavage fluid is sensitive than CEA value in the blood. At the same time, even if CEA value in the blood of patient is normal, CEA value in the pleural lavage fluid should be measured.