Kritik hastada kan transfüzyonunun laktat ve santral venöz oksijenasyon değerleri üzerindeki etkileri
Blood transfusion in critically ill patients and central venous oxygenation effects of lactate values
- Tez No: 334096
- Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY DEMİRAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Yoğun bakım hastalarında dokulara oksijen sunumunu arttırmak ve doku oksijenasyonunu düzeltmek amacı ile eritrosit süspansiyonları sıklıkla kullanılmaktadır. Kan transfüzyonunda temel amaç hemoglobin düzeyinde bir artış sağlayarak kanın oksijen taşıma kapasitesini arttırma ve böylece dokulara oksijen sunumunu arttırmaktır. Doku oksijen sunumu ve tüketimindeki dengesizlik sonucunda doku hipoperfüzyonu ve hipoksi anaerobik metabolizmaya neden olur ve son ürün olarak laktat üretilir. Kan transfüzyonu sonrası hastalara yeterli hemoglobin düzeyinin sağlanması ile doku perfüzyonu artması ve kan laktat düzeyinin düşmesi beklenir. Santral venöz oksijen saturasyonu (ScvO2), oksijen sunumu ile oksijen kullanımı arasındaki dengeyi global olarak yansıtır. Yoğun bakım hastalarında kan transfüzyon uygulamasının oksijen sunumu üzerine etkisinin kanın depolanma süresi ile ilişkili olduğu bildirilmiştir. Transfüze edilen eritrositlerin, özellikle transfüzyondan hemen sonraki dönemde morfolojisi bozulmaktadır. Depolanmış eritrositlerde 2,3 difosfogliserat düzeyindeki düşüş nedeni ile eritrositlerin oksijen salıverme yeteneği azalır ve bu da eritrositlerin deforme olmalarını kolaylaştırır. Dolayısıyla eritrositlerin depolanma süresi de transfüzyonun etkinliğini etkileyen önemli bir faktördür. Çalışmanın ana amacı yoğun bakımda tedavi alan hastalarda yapılan kan transfüzyonlarının doku hipoksisinin yaygın bir göstergesi olan laktat ve santral venöz oksijenasyon üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Sekonder amaç olarak transfüze edilen kanın depolanma tarihinin doku perfüzyonuna etkisinin araştırılmasıdır. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon yoğun bakım ünitesinde yapmış olduğumuz çalışmada yoğun bakımda izlemi sırasında kan hemoglobin değeri
Özet (Çeviri)
Increase tissue oxygen delivery and tissue oxygenation in critically ill patients erythrocyte suspensions is often used with the aim to fix. The main objective by providing an increase in blood transfusion hemoglobin level to increase the oxygen carrying capacity of the blood, and thus to increase the delivery of oxygen to the tissues. As a result of the imbalance of tissue oxygen delivery and consumption of tissue hypoperfusion and hypoxia leads to anaerobic metabolism and lactate is produced as the end product. The provision of blood transfusion in patients with hemoglobin level sufficient to increase tissue perfusion and blood lactate levels are expected to drop. Central venous oxygen saturation (ScvO2), reflects the global balance between oxygen supply and oxygen utilization. The effect of blood transfusion on oxygen delivery in patients in intensive care practice has been reported to be associated with the duration of storage of blood. Transfused red blood cells, especially in the period immediately after transfusion impaired morphology. 2,3 diphosphoglycerate level drop due to RBCs stored red cells is less able to release oxygen, and this makes it easy to be deformed erythrocytes. Therefore, the duration of storage of red blood cells is an important factor affecting the effectiveness of transfusion. The main objective of the study of blood transfusions in patients treated in intensive care is a common indicator of tissue hypoxia the effect on lactate and central venous oxygenation. Secondary objective was to investigate the effect of tissue perfusion in the history of transfused blood is stored. Ege University Faculty of Medicine, Anesthesiology and Reanimation, intensive care unit, intensive care follow-up study that we have done in blood hemoglobin level