Organ koruyucu yaklaşım ile küratif radyoterapi uygulanan larinks kanserli hastalarımızın retrospektif değerlendirilmesi
Organ preserving radiotherapy in larynx cancer: A retrospective study of single institute
- Tez No: 334104
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ESASSOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Larinks kanserinin tedavisi cerrahi veya definitif radyoterapidir. Bu tez çalışmasında 2005 ? 2010 yılları arasında kliniğimizde organ koruyucu yaklaşım ile küratif radyoterapi uygulanan 46 larinks kanserli hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaşları 43 ile 82 arasında değişmekte olup, medyan yaş 62.5 olarak hesaplanmıştır. Hastaların çoğunluğu erkektir (% 93.5). Evre 2 hastalık % 13, lokal ileri evre hastalık ise % 87? yi oluşturmaktadır. 36 hastaya (%78.3) RT? nin yanında KT verilmiştir. 4 hasta (%8.7) indüksiyon KT ve RT ile eşzamanlı KT (KRT), 32 hasta (%69.5) ise KRT ile tedavi edilmiştir. Evre 2 hastalarda 5 yıllık genel sağkalım (GSK) oranı %75, kanser spesifik sağkalım (KSS) oranı %100, lokal bölgesel kontrol (LBK) oranları %100?dür. Lokal ileri evre hastalarda 5 yıllık GSK oranı %46, KSS oranı %91, LBK oranı %75 olarak hesaplanmıştır. Definitif RT, KRT ve indüksiyon KT + KRT grupları arasında anlamlı GSK ve LBK farkı bulunmamıştır. 6 hastada (%13) RT sonrası lokal nüks saptanmıştır. Nüks eden hastaların 2? sine (%4.3) kurtarma cerrahisi, 3? üne (%6.5) KT, 1? ine (%2.1) ikinci seri küratif RT uygulanmıştır. Nüks eden hastalardan yalnız biri hayattadır ve kurtarma cerrahisi ile tedavi edilmiştir. Güncel verilere göre 46 hastanın 22? si hayattadır. Bu hastalara uzun dönem yan etki değerlendirmesi için EORTC QLQ-C30 anketi ve H&N-35 modülü uygulanmıştır. Ortalama genel sağlık durumu skoru 68 olarak hesaplanmıştır. Hastalarımızda en yüksek QLQ-C30 semptom skorları halsizlik ve konstipasyon olarak saptanmıştır. Fonksiyonel ölçeklerin içinde en kötü skorlar ise fiziksel ve duygusal fonksiyona aittir. H&N-35 modülünde en yüksek semptom skorları sırasıyla ağız kuruluğu, tükrük katılığı, cinsellikte azalma olarak hesaplanmıştır. Ses kalitesi; 8 hastada (%17.8) mükemmel, 26 hastada (%57.8) iyi, 9 hastada (%20) orta seviye olarak gözlemlenmiştir. Tarama sonucu ulaştığımız sonuçlar literatür eşliğinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Primary treatment of larynx cancer is surgery or definitive RT. In this thesis 46 larynx cancer patients treated with organ-preserving RT at our clinic between 2005 and 2010 were evaluated retrospectively. Patients? median age were 62.5 (range 43-82) and most of them were male gender (93.5%). 13% of patients were stage 2, 87% were locally advanced disease. CT was administered to 36 patients (78.3%). 4 patients (8.7%) received induction CT and CCRT, 32 patients (69.5%) received CCRT. For patients with stage 2 disease 5YOS was 75%, 5YCSS was 100%, 5YLRC 100%. For patients with locally advanced disease 5YOS was 46%, 5YCSS was 91%, 5YLRC 75%. There was no significant OS and LRC difference between definitive RT, induction CT + CCRT and CCRT groups. Local recurrence were detected in 6 patients (13%) after RT. 2 (4.3%) of them were treated with salvage surgery, 3 (6.5%) of them were treated with salvage CT, 1 (2.1%) of them were treated with salvage RT. In this recurrence group (6 patients) only one patient is alive and treated with surgery. Up to actual follow-up, 22 of 46 patients are alive and we performed EORTC QLQ-C30 questionnaire and its H&N-35 module to these patients to evaluate late side effects of RT. Mean global health status score was calculated 68. Highest QLQ-C30 symptom scores were fatique and constipation. Lowest functional scores were belong to physical and emotional functions. According to H&N-35 module dry mouth, sticky saliva, less sexuality ranked the lowest scores sequentially. Voice quality was reported as perfect quality in 8 patients (17.8%), good quality in 26 patients (57.8%), moderate quality in 9 patients (20%). the results of this retrospective study were discussed based on the literature data.