Generalize kronik periodontitis hastalarında cerrahi olmayan periodontal tedavisinin yaşam kalitesi üzerine etkisi
Impact of non-surgical periodontal treatment of generalized chronic periodontitis patients on quality of life
  1. Tez No: 334168
  2. Yazar: HASSAN BEHRAVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL GÜNHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yaşam kalitesi, toplumda tam anlamıyla iyi olma durumunu tanımlayan bir kavram olarak kabul edilmektedir. Ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesi bireyin, ağız sağlığının kendi yaşam kalitesi ve genel sağlığını nasıl etkilediğini kişisel olarak algılamasıdır. Son yıllarda hastaları tedavi ettikten sonra yaşam kalitelerinin de bu tedaviden ne kadar etkilendiğinin tespiti için çeşitli ölçekler kullanılmaktadır. Bu ölçekler arasında en kapsamlı, ulaşılabilir ve en çok kullanılanı Oral Health Impact Profile (Ağız Sağlığı Etki Profili) OHIP-49 ve kısa sürümü olan OHIP-14 tür. Araştırmamız OHIP-14 TR kullanılarak bireylerin başlangıç periodontal durumlarının ve cerrahi olmayan periodontal tedaviden sonraki birinci ay kontrolündeki durumlarının yaşam kalitesi üzerine etkisini sosyoekonomik değişkenlere göre değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. Yapılan klinik muayene ve radyografik inceleme sonucu generalize kronik periodontitis tanısı koyulmuş olup, cerrahi olmayan (subgingival küretaj) periodontal tedavi gereksinimi olan yaş ortalaması 45,07 olan 21?i kadın, 37?si erkek toplam 58 hasta araştırmamıza dahil olmuştur. Hastaların başlangıç muayenesinde PI, GI, CD, BOP ve KAK değerleri kaydedilmiştir. Hastalara bir hafta içinde 2 seansta tamamlanacak şekilde cerrahi olmayan periodontal tedavi uygulanmıştır. Bu tedavi detartraj ve lokal anestezi altında subgingival küretajı içermektedir. Tedavi sonrası 1. ayda tüm klinik indeksler tekrarlanmıştır. Çalışmanın başlangıcında katılımcılara demografik (yaş, cinsiyet), sosyo-ekonomik durum (eğitim, medeni durum, gelir) ve başvuru sebebi, oral hijyen alışkanlıkları (fırçalama, ara yüz temizliği, gargara kullanımı) hakkında soruların yer aldığı bir soru formu uygulanmıştır. Ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesi, OHIP-14 TR ölçeği kullanılarak başlangıçta ve tedaviden 1 ay sonra değerlendirilmiştir. Cerrahi olmayan periodontal tedavi sonrasında 1. ayda bütün periodontal parametreler (PI, GI, CD, KAK ve BOP) başlangıca göre istatistiksel olarak anlamlı azalmalar göstermiştir. Yine tedavi sonrasında 1. ayda OHIP-14 TR değeri tedavi öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde azalmıştır. PI, GI, BOP, CD ve KAK yüzde değişimleri ile OHIP-14 TR yüzde değişimleri arasındaki korelasyona baktığımızda; PI ve GI yüzde değişimleri ile OHIP-14 TR arasında istatistiksel olarak anlamlı fakat zayıf bir düzeyde ilişki bulunmuşken; BOP, CD ve KAK yüzde değişimleri ile OHIP-14 TR yüzde değişimleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Bu çalışma periodontal hastalığın, özellikle PI ve GI?in yaşam kalitesini etkilediğini göstermiştir. Çalışmamızda cerrahi olmayan periodontal tedavinin yaşam kalitesi ve ağız sağlığı ile ilişkisi OHIP-14 TR ölçeği kullanılarak 1 aylık bir periyotta değerlendirilmiş ve periodontal tedavi sonrası OHIP?in istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde azaldığı ve buna bağlı olarak yaşam kalitesinin arttığı bulunmuştur. Sonuç olarak periodontal tedavinin, bireylerin yaşam kalitelerinde önemli bir iyileşme ve gelişme sağladığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The term quality of life (QoL) references the general well-being of individuals and societies. Quality of life in terms of oral health is an individual?s self perception of how personal oral health affects the quality of life and general health. In recent years, after treatments variety of measurement scales are used to record the extent and impact of the treatment on quality of patient?s life. Among these scales, Oral Health Impact Profile (OHIP-49) and a shorter version of that OHIP-SC are the most general, accessible and common ones. Our research is planned to evaluate the effect of periodontal status of patients on their quality of life, employing OHIP14 SC, at baseline and one month after non-surgical periodontal therapy considering social-economic variables. Following clinical examinations and radiographic evaluations, 58 patients were selected in this study with an average age of 45.07 involving 37 men and 21 women, diagnosed with Generalized Chronic Periodontitis and requiring non-surgical periodontal therapy for their treatment, At the initial examination, clinical parameters (PI, GI, PPD, BOP, CAL) of the patients were written-in. Complete treatment of non-surgical therapy were done on patients during one week and in two appointments. This treatment covers Scaling and Sub-gingival curettage under local anesthesia. One month after treatment all mentioned clinical indexes recorded once again. Also at the beginning of investigation, a form was filled by patients containing information about demographic (age and sex), social-economic (education level, marital status and income), reason of visit and oral hygiene practice (toothbrush, dental floss and spooling) statuses. Finally, OHIP-14 SC questionnaire filled by patients were collected in order to evaluate oral health quality of life before and after treatment. Statically, there is a significant difference observed in such way that periodontal parameters (PI, GI, PPD, BOP, CAL) are decreases one month after treatment compared to baseline magnitudes. Also, according to statistics, OHIP-14 SC followed the same characteristics of periodontal parameters. The statistical analysis between PI, GI, BOP, PPD, CAL and OHIP-14 SC, shows a low-level but meaningful change between the percentage of PI, GI and OHIP-14 SC but there was meaningless change for BOP, PPD, CAL. The research reveals the impact of periodontal diseases, especially PI and GI, on quality of life. To summarize, in this study the relationship between non-surgical periodontal therapy and oral health/quality of life is investigated using OHIP-14 SC during one-month period of time and statistics show a significant decrease of OHIP after non-surgical periodontal therapy and consequently, improving quality of life. Finally, the significant impact of non-surgical periodontal therapy should be considered on the improvement and growth of quality of life of patients.