Abdominoperineal rezeksiyon uygulanmış hastalarda parastomal herninin saptanmasında fizik muayene ile bilgisayarlı tomografinin karşılaştırılması
The patients that abdominoperineal resections comparison of the specificity physical examination with computed tomographic for diagnosis parastomal hernia
- Tez No: 334192
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYHAN KUZU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Aşağı rektum kanseri cerrahisinde yapılan abdominoperineal rezeksiyon (APR) cerrahisi sonrası hastaların kalıcı kolostomisi olmaktadır. Stomalı bireyler fizyolojik, sosyal ve psikolojik olmak üzere pek çok problemle karşılaşabilmektedir. Stomalı hastaların sık karşılaştıkları problemlerden biride parastomal hernilerdir. Parastomal herniler hastaların beden görünümlerini ve kendine güvenlerini etkiler, ayrıca stoma torbası vs. gibi bakım araçlarının kullanımını engelleyerek hastanın fiziksel konforunu bozar. Ayrıca intestinal obstrüksiyon veya strongülasyona sebebiyet vererek mortalite ve morbidite üzerinde rol oynar. Bu sebeple parastomal herni önemli bir komplikasyondur. Bu çalışmanın amacı abdominoperineal rezeksiyon uygulanmış kalıcı kolostomili hastalarda parastomal herni tanısında fizik muayene ile bilgisayarlı tomografinin spesifitesini karşılaştırmaktır. Bu çalışma için Ankara Üniversitesi Etik Kurul Komitesinden onay alındı. Çalışmamıza 2007-2012 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniğinde aşağı rektum kanseri sebebiyle abdominoperineal rezeksiyon uygulanmış 84 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilme kriterleri şunlardı: Rektum kanseri sebebiyle APR cerrahisi uygulanan, ameliyat sonrası 1. yılını dolduran, kalıcı kolostomili hastalar.84 hasta çağırılarak tam fizik muayene ayrıca tuşe ile intrastomal muayene yapıldı, daha sonra hastalara abdominoperineal bilgisayarlı tomografi çekildi ve sonuçlar değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen popülasyonun demografik özellikleri değerlendirildiğinde, 84 hastanın 51`i (%60.7) erkek, 33`ü (%39.3) kadındır. Olguların yaşları 28 ile 90 yıl arasında değişmekte olup ortalama yaş 52.3 dür. 50 84 hastada fizik muayene ile parastomal herni saptanma oranı 20 hasta ile %23.8?dir,aynı 84 hastada bilgisayarlı tomografi ile 28 hastada parastomal herni saptanarak oran %33.3 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak parastomal herni tanısı için; normal fizik muayenenin yanında tuşe ile intrastomal fizik muayene yapılması gerekebilir, ayrıca tanıya yardımcı yöntem olarak bilgisayarlı tomografi tetkiki kullanılabilir. Rutin kullanımı maliyet açısından ek yük getirmesine rağmen gerçek insidansı saptamada yararlıdır ayrıca fizik muayene ile saptanamayan, asemptomatik, küçük fıtıklara erken tanı konulmasında bilgisayarlı tomografi faydalı bir tetkiktir.
Özet (Çeviri)
The patients have a permanent colostomy after abdominoperineal resection (APR) of the lower rectal cancer surgery. Individuals with ostomy to be faced in many physiological, social and psychological problems. One of the problems frequently encountered by patients with ostomy, parastomal hernias. Parastomal hernias are affects the patient?s physical appearance and selfconfidence, also impairs the patient's physical comfort with preventing the use of care tools such as ostomy bags etc. Also as a caused by intestinal obstruction or strongulation, becomes effective morbidity and mortality. Therefore parastomal hernia is an important complication. The goal of the present study; abdominoperineal resection in patients with a permanent colostomy, the diagnosis of parastomal hernia was to compare the specificity of physical examination and computed tomography. The Ankara University Ethics Committee approved this study. The study consisted of 84 patients who had undergone abdominoperineal resection at the University of Ankara Department of Surgery between 2007 and 2012. To be eligible, patients had to meet the following inclusion criteria: postoperative completed one year and abdominoperineal resection in patients with a permanent colostomy. 84 patients were recalled and examined. Was also examined intrastomal using the finger. Later computed tomography and the results were evaluated. 33 female and 51 male patients are included the study. The mean age of the patients 52.3 (28-90). The detection rate of parastomal hernia 20 patient (%23.8) by physical examination in 84 patients, detection rate of parastomal hernia 28 patient (%33.3) by computed tomography in same 84 patients. 52 As a conclusion for the diagnosis of parastomal hernia, may be required intrastomal examination with finger, also can be used as a computed tomography method for helpful in the diagnosis. Routine use of CT is not cost effective but helps to determine the true incidence of parastomal hernias, and in asymptomatic patients without overt hernias, CT will aid in diagnosing occult parastomal hernias.