Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp fakültesi çalışanlarında psikolojik şiddet (mobbing) algısı ve kısa semptom envanterinin değerlendirilmesi
Assessment of the perception of psychological violence (mobbing) and the brief symptom inventory at Eskişehir Osmangazi University faculty of medicine employees
  1. Tez No: 334215
  2. Yazar: PINAR DURU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE ESİN OCAKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışma Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi çalışanları arasında psikolojik şiddet (mobbing) algısının hangi boyutta olduğunu belirlemek, çeşitli faktörler ve psikolojik belirtilerle ilişkisi açısından bir değerlendirme yapmak amacıyla yapılmış kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırmanın evreni 1453 kişiden oluşmaktadır. Örneklem hacmi hesaplama formülü kullanılarak bulunan örneklem hacmi 275 kişidir. Araştırmada 400 kişiye ulaşılması planlanmış, çalışma 125 öğretim üyesi, 73 idari personel, 124 hemşire, 33 yönetici olmak üzere, toplam 355 kişi üzerinde tamamlanmıştır. Katılım oranı %88,75'tir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacılar tarafından oluşturulan Anket Formu, İş Yeri Zorbalığı Ölçeği ve Kısa Semptom Envanteri kullanılmıştır. İşyeri zorbalığı ölçeği toplam algı puanı ortalaması 42,24±15,52'dir. Tekli analiz sonuçlarına göre, bağımsız değişkenlerden yaş, çocuğu olma durumu, meslek, yönetim görevi olma durumu, meslekte çalışma (kıdem) süresi, bulundukları kurumda çalışma süresi ve haftalık çalışma süresi ile psikolojik şiddet algısı arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Çoklu Lineer Regresyon Analizi sonuçlarına göre, yaş, öğretim üyesi olma, kronik bir hastalığa sahip olma ve boşanmış olma durumları, psikolojik şiddet algı puanının önemli tahmin ettiricileridir. Bağımsız değişkenlerden çocuğu olma durumu, yönetim görevi olma durumu, meslekte çalışma (kıdem) süresi, bulundukları kurumda çalışma süresi ve haftalık çalışma süresi ile olan fark, çoklu lineer regresyon analizi sonuçlarına göre ortadan kalkmıştır. Kısa Semptom Envanteri ortalama puanı 37,02±35,02'dir. Kısa Semptom Envanteri ile İşyeri Zorbalığı Ölçeği arasında uygulanan Korelasyon analizine göre; psikolojik şiddet algısı puanları ile kısa semptom envanterinin alt boyutları olan anksiyete, depresyon, olumsuz benlik, somatizasyon ve hostilite puanları arasında pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional study was conducted for the purpose of determining the perception of mobbing and making an assessment in relation with various factors and psychological symptoms among Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine Employees. Population of the study was consisted of 1453 people. 275 people was in sample size which was obtained with using sample size calculation formula. The study was planned to reach 400 people. Study was completed on the total of 355 people who are 125 faculty members, 73 administrative staff, 124 nurses, 33 managers. Participation rate was 88,75%. The Survey Form, Negative Acts Questionnaire(NAQ) and the Brief Symptom Inventory(BSI) were used to as a data collection tool. The mean score of NAQ was found as 42,24±15,52. According to the univariate analysis, a significant relationship was found between independent variables of age, having child, occupation, management duty, total working time, working time in institution, weekly working time and perception of mobbing. According to the multiple linear regression analysis, age, becoming a academic staff, having a chronic diseases and the status of being divorced were significant predictors of mobbing perception score.According to the multiple linear regression analysis, difference between independent variables such as having child, management duty, total working time, working time in institution and weekly working time were eliminated. The BSI mean score was 37,02±35,02. According to the correlation analyse between NAQandBSI, violence sub-dimensions of psychological symptoms which anxiety, depression, negative self, somatization, hostility score were high on people with a high perception level of mobbing.