Rol çatışması,psikolojik iklim ve mobbing kavramları arasındaki ilişkiler: Bir kamu hastane işletmesinde uygulama
The relationship between the terms of role conflict, psychological climate and mobbing: A practice in a public hospital
  1. Tez No: 261990
  2. Yazar: SEZGİN KAYGISIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURULLAH UÇKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Psikoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Psychology, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çalışanlarında Rol Çatışması, Psikolojik İklim ve Mobbing (psikolojik şiddet) kavramları arasındaki ilişkilerin ortaya konulmasıdır. Bunun için Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi çalışanlarından 300 kişiye rastlantısal yöntemle rol çatışması, psikolojik iklim ve mobbing ölçeklerini içeren anketler uygulanmıştır. Elde edilen veriler arasındaki ilişkiler korelasyon analizi yapılarak ortaya konmuştur.Bu çalışmanın sonuçlarına göre kurumdaki rol çatışması ile genel psikolojik iklim arasında anlamlı bir negatif ilişki saptanmıştır. Benzer şekilde, kurumun genel psikolojik iklimi ile mobbing davranışı arasında da anlamlı bir negatif ilişki bulunmuştur. Kurumdaki rol çatışması ile mobbing arasında ise anlamlı bir pozitif ilişki saptanmıştır. Bunlara ek olarak, her üç değişkenin, psikolojik iklimin alt boyutları ve mobbingin alt boyutları ile ilişkili olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between role conflict, psychological climate and mobbing among the staff of Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Medical Faculty Hospital. To collect data, surveys of role conflict, psychological climate and mobbing were randomly given to 300 personnel of the hospital. Correlation analyses were made to examine the relationships.It was found that there was a statistically significant negative correlation between role conflict and psychological climate and between psychological climate and mobbing. A statistically significant positive correlation was found between role conflict and mobbing. In addition; each of the three variables were found to have relationships with sub-dimensions of psychological climate and mobbing.