Kolon kanserinde Mikro-RNA 141 düzeyinin klinik prognostik önemi
The clinical prognostic significance of Micro-RNA 141 in patients with colon cancer
  1. Tez No: 334255
  2. Yazar: MERVE ŞİMŞEK DİLLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL OĞUZ KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kolon Kanserinde Mikro-RNA 141 Düzeyinin Klinik Prognostik Önemi Giriş ve Amaç: Kolorektal kanser Amerika Birleşik Devletleri (ABD)?nde dördüncü en sık görülen kanser türü olup kansere bağlı ölümlerde ikinci sırada yer almaktadır. MikroRNA (miRNA)?lar, yüksek seviyede korunan DNA bölgelerinden kodlanan fakat proteine translasyonu gerçekleşmeyen, yaklaşık 18-24 nükleotid uzunluğunda, küçük RNA molekülleridir. miRNA?lar hücre proliferasyonu, hücre farklılaşması ve hücre ölümü gibi homeostatik süreçlerde önemli roller oynamaktadır. Bu çalışmada kolon kanserinde miRNA-141 düzeyinin klinik prognostik önemini saptamak, kolon kanseri erken tanısında miRNA-141 düzeyini bir tümör belirteci olarak kullanmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya kemoterapi ve radyoterapi almamış, patolojik olarak kolorektal kanser teşhisi almış 40 hasta alındı. Çalışmanın başında hastaların bilgilendirilmiş yazılı onamı alındı. Hastaların yaş, cinsiyet, lenf nodu tutulumu, perinöral invazyon, lenfovasküler invazyon, metastaz durumu, hastalık evreleri, CEA düzeyleri kaydedildi. Hastalarla aynı yaş ve cinsiyette sağlıklı kontrol grubu alındı. Hasta ve kontrol grubun kanları alındı. Real time-PCR metodu kullanılarak miRNA-141 düzeyleri saptandı. Kaydedilen parametreler ile miRNA-141 `in karşılaştırılması için SPSS.19 istatistik programı kullanıldı Bulgular: miRNA-141 düzeyi ile hastalığın evresi, lenf nodu tutulumu, vasküler invazyon, perinöral invazyon, CEA düzeyi, lokal tümör invazyonu, metastaz varlığı karşılaştırıldı. Çalışmamızın sonucunda hasta ve kontrol grubu kaşılaştırıldığında miRNA-141 düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. Evrelere göre miRNA-141 düzeyleri için anlamlı farklılık bulunamadı. miRNA-141 düzeyleri ile kolorektal kanser (lenfovasküler invazyon, metastaz, perinöral invazyon, lenf nodu metastazı) prognostik faktörleri ile karşılaştırıldığında; sadece lokal tümör invazyonu (T) ve miRNA-141 düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulundu. (P = 0.034) Sonuç: miRNA-141 tek başına kolorektal kanser tanısında ve prognozu göstermede iyi bir biyolojik belirteç olmayabilir. Çalışmamızda hasta sayısındaki kısıtlılık sonuçları olumsuz etkilemiş olabilir. Kolorektal kanseri erken evrede saptamada mikro RNA ile ilgili gelecek çalışmalara gerek duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Clinical Prognostic Significance of Micro-RNA 141 in Patients With Colon Cancer Background and Aims: Colorectal cancer is the fourth most frequently diagnosed cancer and the second leading cause of cancer death in the United States. MicroRNAs (MiRNAs) are approximately 18-24 nucleotide lengthened small RNA molecules which are coded from highly protected DNA regions but they are not translated to proteins. miRNAs play important roles in homeostatic processes including cell proliferation, differentiation and cell death. The purpose of this study is to evaluate the clinical prognostic significance of circulating miRNA-141 and the use of miRNA 141 as a tumor biomarker at an early stage of colon carcinoma. Methods: In this study 40 patients with pathologically proven colorectal cancer who did not receive chemoterapy or radiotherapy were enrolled. Written informed concent was received from the patients at the beginning of the study. Patients?s age, sex, lymph node involvement, perineural invasion, vascular invasion, metastatic status, stages of colorectal cancer and CEA levels were recorded. Plasma samples from patients and age-gender matched healthy controls were taken. miRNA-141 levels were determined by using real-time-PCR method. SPSS.19 statistical programme was used to compare the parameters recorded and miRNA-141 levels. Results: miRNA-141 and disease stage, lymph node involvement, vascular invasion, perineural invasion, CEA level, local tumor invasion, metastasis and sex were compared. As a result of this study we did not find a statistically significant difference between the patients? and controls? miRNA-141 levels. No significant differences were found for levels of miRNA-141 according to stages. The levels of miRNA-141 were compared with prognostic factors of colorectal cancer (lymphovascular invasion, metastasis, perineural invasion, lymph node metastasis). We found a statistically significant relationship between local tumor invasion (T) and the level of miRNA-141. (P = 0.034) Conclusion: Serume miRNA-141 may not be a good biomarker for diagnosis and prognosis. The small number of patients may have negatively affected the results of our study. Future efforts are still needed to identify circulating microRNAs as biomarkers that can accurately detect colorectal carcinoma at its early stage.