Akciğer, karaciğer ve pankreasta saptanan lezyonların benign/malign ayrımında 18-florodeoksiglikoz pozitron emisyon tomografisi/bilgisayarlı tomografinin rolü
The role of (18)f-fluorodeoxyglucose positron emission tomography / computed tomography to differentiate malign from benign lesions detected in lung, liver and pancreas
  1. Tez No: 334256
  2. Yazar: MEHTAP GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLGÜN BÜYÜKDERELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Akciğer, Karaciğer ve Pankreasta Saptanan Lezyonların Benign Malign Ayrımında 18-Florodeoksiglikoz Positron Emisyon Tomografisi / Bilgisayarlı Tomografinin Rolü Amaç: Bu çalışma ile 2008-2012 yılları arasında bölümümüzde en sık karşılaştığımız akciğer, karaciğer ve pankreasta saptanan nodül yada kitlelerde tanıya yönelik çekilen positron emisyon tomografisi/bilgisayarlı tomografi görüntüleme yönteminin kendi kliniğimizdeki diagnostik doğruluğunu hesaplayarak benign malign ayrımında 18-Florodeoksiglikoz Positron Emisyon Tomografisi/Bilgisayarlı Tomografinin rolünü belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: 2008- 2012 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı?nda akciğer, karaciğer ve pankreasta tespit edilen lezyonlarda tanı amaçlı 18-Florodeoksiglikoz Positron Emisyon Tomografisi / Bilgisayarlı Tomografinin çekilen, hastane kayıt sistemindeki patoloji raporlarına yada klinik takip verilerine ulaşılabilen 331 hasta çalışma grubumuza dahil edildi. Hastalar lezyonlarının bulunduğu organa göre 3 gruba ayrılarak ayrı ayrı incelendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Role of (18)F-Fluorodeoxyglucose Positron Emission Tomography / Computed Tomography to Differentiate Malign from Benign Lesions Detected in Lung, Liver and Pancreas Aim: The aim of this study was to detect diagnostic accuracy of positron emission tomography and computed tomography for lung, liver and pancreas lesions which were seen frequently at our department between 2008 and 2012 and investigate the role of (18)F-Fluorodeoxyglucose Positron Emission Tomography/Computed Tomography to discriminate malign from benign lesions. Materials and Methods: In this study, 331 patients in whom positron emission tomography and computed tomography was performed to diagnose of lung, liver and pancreas lesions detected on imaging modalities between January 2008 and December 2012 at the Nuclear Medicine Departmant of Çukurova Univercity and who had histopathological or clinical follow up findings were included. The patients were divided into 3 groups according to their organs lesions and groups were evaluated seperately. Results: The sensivitiy, spesifity, positive predictiv value, negative predictive value and accuracy for positron emission tomography and computed tomography using a SUVmax cutoff of 2,5 for malignancy was 98 %, 51 %, 85 %, 91 % and 85 % respectively in patients had lung lesions.