Aeroalerjen karışımları ile yapılan deri testinin duyarlılığı ve özgüllüğü
The sensitivity and specifity of skin test applied by aeroallergen mixture
  1. Tez No: 334254
  2. Yazar: ERGÜN DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ RIFAT MEMİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Atopi; sıklıkla protein yapıdaki alerjenlerle doğal karşılaşma sonucu bireyin duyarlı hale gelmesi ile immünglobulin E antikor cevabı oluşturmasına kişisel ve/veya ailesel eğilim şeklinde tanımlanmaktadır. Öykü ve klinik bulgulara ek olarak atopi tanısının temel taşlarından biri deri prick testidir. Bu çalışmanın amacı öyküsünde atopi şüphesi olan hastalarda 8 çeşit aeroalerjen solüsyon ve bu aeroalerjenlerin eşit oranda karışımıyla hazırlanan solüsyon ile farklı noktalara deri prick testi yapılarak, aeroalerjen karışımları ile yapılan deri testinin duyarlılığının ve özgüllüğünün belirlenmesi idi. Gereç ve Yöntem: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı?na Temmuz-Ekim 2012 tarihleri arasında başvuran ve atopi şüphesi olan 91?i kadın, 49?u erkek 140 hasta çal ışmaya alındı. Yaşları 8 ile 73 arasında değişiyordu ve ortalama yaş 32,8±13,7 yıl idi. Hastalara 8 çeşit aeroalerjen ve bu aeroalerjenlerin eşit oranda karışımıyla hazırlanan solüsyon ile farklı noktalara deri prick testi yapıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 140 hastadan 6?sının sonuçları deri prick testi geçerlilik kriterlerine uygun olmadığı için değerlendirme dışı bırakıldı. Standart deri prick testi alerjenlerinden herhangi birine karşı pozitiflik saptanan 65 hastanın 62?sinde karışım prick testi de pozitifken, 3?ünde negatif idi. Kar ışım prick testinin pozitif saptandığı 72 hastanın 62?sinde standart deri prick testi alerjenlerinden herhangi birine karşı pozitiflik saptanırken, 10?unda negatif idi. Standart deri prick testinde en fazla ev tozu akarı 2?ye kar şı pozitiflik saptandı. Epi-info paket programı kullanılarak yapılan tanı test ölçütlerinde testin sensitivitesi % 95,4, spesifisitesi % 85,5, pozitif prediktif değeri % 86,1, negatif prediktif değeri % 95,2, doğruluk oranı %90,2 olarak saptandı. Sonuç: Sonuç olarak deri prick test pozitifliğinin çok yüksek olmadığı bölgelerde, karışım prick testin atopi şüphesi olan hastalarda kullanılabilecek ucuz, güvenilir ve pratik bir tarama testi olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: Atopy is typically identified as individual or familial tendency as a result of the sensitiveness of individual?s by encountering with allergens in the form of protein producing immunoglobulin E reaction. In addition to history and clinical data, one of the main keystone of the atopy diagnosis is skin prick test. The aim of this study is the determination of the sensitivity and specificity of the skin test performed to the patients suspected an atopy risk in genetic with the aeroallergen mixture, carrying out skin prick test in the different spots with solution prepared by eight kind of aeroallergen solution and in equal amount mixture of these aeroallergens. Materials and Methods: 91 female, 49 male of the 140 patients with atopy suspicion who applied to Cukurova University Medicine Faculty Head of Dermatology Clinic was taken to the study during July-October 2012. The ages in the patient group vary from 8 to75 and the average age was 32,8±13,7. The skin prick test was applied on different spots by using eight kind of aeroallergens and the solution prepared by equal amount of these allergens. Findings: 6 of 140 observed patients in this study were eliminated as their prick tests results were not convinient for skin prick test measures. Among 65 patients, detected positive reaction to the any allergens of standard skin prick test, 62 showed positive reaction to the mix prick test regardless the fact that 3 did negative. 72 of the patients with positive reaction to mix prick test, 62 appointed positive reaction to the any allergens of standard skin prick test while 10 did negative. In the standard skin prick test, house dust mite 2 showed up with the highest postive rate. Through the diagnosis test measurements done by epi-info package program, the sensitivity as %95,4, specifity as %85,5, positive predictability as %86,1, negative predictability as %95,2, accuracy rate as %90,2 was determined. Conclusion: As a result, in the area where skin prick test positive is not too high, it is thought that mix prick test as a cheap reliable and practical scanning test can be used for the patients who have suspects of atopy