İdiopatik nefrotik sendromlu çocuklarda relaps gelişiminde glukokortikoid reseptör gen (NR3C1) polimorfizminin rolü
The role of glucocorticoid receptor gene (NR3C1) polymorphism on relapsing of idiopathic nephrotic syndrome in children
  1. Tez No: 334260
  2. Yazar: ÖZLEM DUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ANARAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
İdiopatik Nefrotik Sendromlu Çocuklarda Relaps GelişimindeGlukokortikoid Reseptör Gen (NR3C1 gen) Polimorfizminin Rolü Amaç : Bu çalışmada idiopatik nefrotik sendromlu çocuklarda bir glukokortikoid reseptör gen olan NR3C1 gen polimorfizminin steroid cevabına ve relaps gelişimi üzerine etkinliğinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem : Çalışma Eylül 1996 ile Aralık 2012 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nefroloji Bilim Dalı?nda nefrotik sendrom tanısıyla takip edilen 40 hasta ile prospektif olarak yapıldı. Sık relaps nefrotik sendrom tanısı ile takip edilmekte olan 20 hasta ile ilk başvuru ve tedaviden sonra en az 5 yıl boyunca hiç relaps gelişmeyen 20 hasta ve bu hastalara cinsiyet açısından uygun olan sağlıklı 20 çocuk kontrol grubu olarak çalışmaya alındı. Hastaların demografik verileri, aile öyküleri, hastalık başlangıç laboratuar değerleri (kan üre azotu, kreatinin, total protein, albumin, total kolesterol, kompleman3, kompleman4) kaydedildi. DNA izolasyonu için EDTA?lı tüpe 2 ml kan alındı. Hasta gruplarında ve kontrol grubunda NR3C1 gen N363S, ER22/23EK, I559N polimorfizmlerinin genotip ve alel frekanslarına göre dağılımları incelendi, istatistiksel analizleri yapıldı. Bulgular : İdiopatik nefrotik sendromlu 40 hasta ve kontrol grubunda NR3C1 gen N363S, ER22/23EK, I559N polimorfizmlerinin genotip dağılımı ve alel frekanslarına bakıldığında tüm olgularda (% 100) ER22/23EK single nükleotid polimorfizmlerinin (SNPs) genotip dağılımı GG, N363S SNPs genotip dağılımı AA, I559N SNPs genotip dağılımı TT olarak bulundu, hasta ve kontrol gruplarında NR3C1 gen polimorfizmine rastlanmadı. Gruplar arasında genotip dağılımı ve alel frekansları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=1,0). Sonuç : Sık relaps gelişen ve hiç relaps gelişmeyen idiopatik nefrotik sendromlu çocuklarda ve kontrol grubunda bakılan NR3C1 geni N363S, ER22/23EK, I559N polimorfizmlerinin alel dağılımlarının birbirine benzer olduğu görüldü. Bu bulgulara dayanarak, çalışma grubunda idiopatik nefrotik sendromlu çocuklarda NR3C1 gen polimorfizminin steroid cevabı ve relaps gelişimi üzerine rolü olmadığı sonucuna varıldı. Ancak hasta sayısının az olması ve araştırılan gende olası tüm polimorfizmlerin değerlendirilememesi nedeniyle bu konuda yorum yapmak için daha ileri çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünüldü. Anahtar Kelimeler : Nefrotik sendrom, NR3C1 gen, relaps NS, single nükleotid polimorfizm (SNPs).
Özet (Çeviri)
The Role of Glucocortikoid Receptor Gene (NR3C1 gene) Polymorphism on Relapsing of Idiopathic Nephrotic Syndrome in Children Aim : The objective of this study is to investigate the effect of glucocorticoid receptor gen (NR3C1 gen) polymorphism on steroid response and development of relapses in childhood idiopathic nephrotic syndrome. Material and Methods : In this prospective study, it's included 40 patients following with a diagnosis of idiopathic nephrotic syndrome in Pediatric Nephrology Department of Cukurova University Hospital between the years of 1996 and 2012. 20 patients were treated for frequent relapsing NS and the other group of 20 patients were following with no relapses from the beginning of the first treatment since 5 years. Demographic characteristics, family story and laboratory findings (BUN, creatinine, total protein, albumin, total cholesterol, C3, C4) analyzed at the beginning of the first diagnosis and treatment were recorded. 2 cc blood samples were taken in EDTA-containing tubes from each patient for DNA isolation. We performed 3 known single nucleotide polymorphisms (SNPs) (N363S, ER22/23EK, I559N) of the glucocorticoid receptor gene (NR3C1 gene) in patients and healthy control groups. Results : The genotype distribution and allele frequencies of NR3C1 gene N363S, ER22/23EK, I559N SNPs were analyzed and revealed that; ER22/23EK SNPs genotype distribution was GG, N363S SNPs genotype distribution was AA and I559N SNPs genotype distribution was TT in all of the patients with idiopathic nephrotic syndrome and healthy control groups (% 100). For each SNPs, allele frequencies in both groups were the same (p=1,0). The study revealed that we did not see NR3C1 gene polimorphisms for all patients and control groups. Conclusion : There was no difference in any genotype or allotype distribution between patient groups and control groups, the genotypes of N363S, ER22/23EK, I559N SNPs were homogenous and similar. These findings suggest that; NR3C1 gene polimorphisms doesn?t play an important role on the response to glucocorticoid treatment and development of relapses in our patient and control groups. However, we need further studies those includes increasing number of patients and genotyping all single nucletide polymorphisms of NR3C1 gene to confirm the study and think about the population diversity of this gene polymorphisms. Key words : Nephrotic syndrome, NR3C1 gene, relapsing NS, single nucleotide polymorphisms (SNPs).