Akut koroner sendrom prognoz tayininde multi biyomarkır yaklaşımı
Multi biomarker approach in acute coronary syndrome prognosis
- Tez No: 334284
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Akut koroner sendrom (AKS) yüksek morbidite ve mortalite oranlarıyla seyreden hastalıkların başında gelmektedir. AKS?li hastaların hızlı bir şekilde değerlendirilmesi ve erken dönemde risk sınıflandırması, akut miyokard infarktüsü (AMI) sonrası komplikasyonların öngörülmesi ve önlenmesi açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada AKS tanısında kullanılan ve prognostik öneme sahip olan miyoglobin, yüksek duyarlılıklı troponin T (hsTnT), glukoz ve N-terminal pro B-tip natriüretik peptit (NT-proBNP) ile araştırmaları halen devam eden yeni biyomarkır kopeptinin prognostik değerinin araştırılması ve karşılaştırılması hedeflendi. Çalışmaya 120 AKS?li hasta dahil edildi ve hasta verileri prospektif olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Acute coronary syndrome (ACS) is a common disease associated with high morbidity and mortality. Rapid assessment and early risk classification of these patients are considerably important to predict and prevent complications after acute myocardial infarction. In this study, we aim to searched and compared prognostic values of markers which are used in the diagnosis of ACS and have prognostic importance like myoglobin, high sensitive troponin T (hsTnT), glucose, N terminal pro brain natriuretic peptide (NT-proBNP) and a new biomarker, copeptin whose studies are still continued. This study included 120 patient with ACS and patient?s datas were analyzed prospectively.