Türbinli kumlama tezgâhında işleme parametrelerinin yüzey pürüzlülüğüne etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the of processing parameters on surface roughness in turbine sandblasting stand
  1. Tez No: 334480
  2. Yazar: MUTLU UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÖKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çelik konstrüksiyon imalatı yapan işletmelerde kaynak prosesinde istenilen kalitenin sağlanmasına engel teşkil eden; kir, yağ, pas ve tufal gibi atıkları yüzeyden arındırmak ve imalat sonrasındaki boya işleminde boyanın yüzeyde daha iyi tutunmasını sağlamak için malzeme yüzeyini temizlemek ve pürüzlendirmek gerekmektedir. Kumlama yaparken istenilen yüzey görüntüsü ve kalitesinin elde edilebilmesi için harcanan zaman imalatçı açısından büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada, türbinli kumlama tezgâhında farklı malzemelerin (St37 ve St52), farklı yüzey durumlarında (yüzeyi frezelenmiş, normal yüzeyli ve paslandırılmış), iki farklı aşındırıcı bilya (S390 ve S460) ve beş farklı ilerleme değerinde (0.8, 1.2, 1.6, 2.0 ve 2.4 m/dk.) kumlama yapılması sonucunda numunelerde oluşan ortalama yüzey pürüzlülük değerleri ve yüzey görünümleri incelenmiştir. St37 ve St52 çelik malzemeler üzerinde yapılan kumlama işlemi sonucunda ilerleme değerinin azaltılması, ortalama yüzey pürüzlülük değerinin artmasına ve yüzey temizliğinin iyileşmesine neden olduğu görülmüştür. Ortalama yüzey pürüzlük değerinin en fazla artış gösterdiği malzeme St37 yüzeyi frezelenmiş çelik malzemedir. En düşük ortalama yüzey pürüzlülük değeri artışı görülen numune ise St52 yüzeyi paslanmış çelik malzemedir. Numune gruplarına göre en uygun yüzey görünümü; yüzeyi frezelenmiş numunelerde 1,6 m/dk. ilerleme değerinde S390 bilya kullanılarak elde edildi. Normal ve paslanmış yüzeye sahip numunelerde ise 1,2 m/dk. ilerleme değerinde S390 bilya kullanılarak uygun değerlere ulaşıldı. Anahtar Sözcükler : Kumlama, yüzey pürüzlülüğü, yüzey görünümü, aşındırıcı bilya, ilerleme değeri.
Özet (Çeviri)
At steel construction plants, while welding process, contaminats like dirt, oil, rust and oxide layer should be purified from surface of the material which are an obstacle to ensure required quality in welding and the surface of the material should be clean and smooth in order to ensure good adhesion for coating process. It is very important for the manufacturer that using too many waste times for to get desired surface appearance and condition by sandblasting. In this study, two different types of steel (S235 and S355) under different surface circumstances (milled surface, normal surface and rusted surface) were sandblasted at turbine sandblasting stand with different abrasive grits (S390 and S460) and at five different feed rates (0.8, 1.2, 1.6, 2. and 2.4 m/min.) and investigated their roughness values and surface conditions. The sandblasting results of S235 and S355 steel subsrates surfaces show as that, decreasing of the feed rate help to increase of surface average roughness and improvement of surface cleaniless. The most increasing of average surface roughness values has obtained on the milled surface of S235 steel. The lowest average surface roughness values obtained on rusted surface of S355 steel. The most suitable surface appearance has obtained on milled surface with 1,6 m/min. feed rate and using S390 abrasive grit. Therefore for normal and rusted surfaces with 1,2 m/min. feed rate and using S390 abrasive grit has obtained acceptable values. Key Words : Sandblasting, surface roughness, surface appearance, abrasive grit, feed rate.