Pülverize kömür enjeksiyonunun yüksek fırın prosesine etkileri ve Kardemir 4. yüksek fırın uygulaması
The effects of pulverized coal injection on blast furnace process and application of Kardemir blast furnace no:4
  1. Tez No: 334481
  2. Yazar: FİKRET FURTUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEMİŞ IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Metalurji Mühendisliği, Energy, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Pülverize kömür enjeksiyonu, yüksek fırınlarda kok oranını azaltmak, proses kontrol kolaylığı sağlamak, fırın verimliliğini artırmak ve sonuç olarak maliyet tasarrufu sağlamak amacıyla yapılan bir ilave yakıt enjeksiyon sistemidir.Bu çalışmada, pülverize kömür enjeksiyonunun yüksek fırın prosesine etkileri incelenmiş, 2011 yılında Kardemir 4. Yüksek Fırın'a pülverize kömür enjeksiyonunun başlaması ile birlikte proses değişimi incelenerek optimum çalışma şartları belirlenmeye çalışılmıştır.Yüksek fırınlarda sıcak metal üretiminin yaklaşık yarısı kadar kok kullanıldığı düşünülecek olursa, kok miktarında elde edilecek çok küçük bir tasarruf bile maliyetlerin önemli ölçüde düşmesine neden olacaktır. Bu noktadan hareketle, pülverize kömürün yakıt enjeksiyonu olarak kullanılması oldukça yüksek avantajlargetirecektir. Pülverize kömür enjeksiyonu, maliyetlerde sağladığı düşüş ve kömürün en yaygın yakıt olmasından dolayı, en önemli ilave yakıt enjeksiyonu olma özelliğini devam ettirecektir.
Özet (Çeviri)
Pulverized coal injection is an additional fuel injection which is used for reducing coke rate, involving process utility and as a result reducing costs at blast furnaces.In this study, the effects of pulverized coal injection on blast furnace process are investigated. In 2011, with the start of pulverized coal injection to Kardemir blast furnace 4, it is tried to determine the optimum operating conditions for observation of changes in the process.If it is assumed that, the coke used as fuel approximately by the half of hot metal at blast furnaces, a small amount of coke saving will also cause to reduce of costs significantly. So, the usage of pulverized coal injection can get enormousadvantages. By the ascend being common fuel, pulverized coal injection is the most preferable additional fuel injection now, and so on.