Yenilenebilir enerji kaynağı olarak kullanılacak bir egzersiz bisikleti için fiziksel aktivite monitörü tasarımı
Designing physical activity monitor for GYM bike used for energy production
  1. Tez No: 334485
  2. Yazar: KAZIM DURAKLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHA ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Enerji kaynaklarının çoğunluğunu oluşturan fosil yakıtlar hızla tükenmektedir ve bu yakıtların kullanımının sonucu olan atık maddeler dünyayı küresel ısınma sorunu ile karşı karşıya bırakmaktadır. Bu durum, fosil yakıtlar gibi tükenmesi söz konusu olmayan ve kullanımında atık maddeler içermeyen yenilenebilir enerji kaynaklarının önemini arttırmış ve dolayısıyla ülkeleri, bu kaynakları geliştirme ve genişletmeye yöneltmiştir. Bu çalışmanın amacı, spor salonlarında insanların enerjilerini verimsiz bir şekilde harcamaları yerine bu enerjinin elektrik enerjisine dönüştürülerek depolanması ve gerekli olduğunda 220 V 50 Hz 'e dönüştürülerek kullanılmasını sağlamaktır. Çalışmanın konusu egzersiz bisikleti ile sınırlandırılmıştır. Çalışmada pedalların çevrilmesiyle oluşan dairesel hareket enerjisi bir alternatif akım jeneratörü ile elektrik enerjisine dönüştürülmüştür. Elde edilen elektrik gerilim regülatörü kullanılarak sabit gerilim ile bataryada depolanmış ve invertörden geçirilerek alternatif akım üretimi gerçekleştirilmiştir. Egzersiz yapan bir kişinin asıl amacı ise belirlenen miktarda enerji tüketmektir. Bu çalışmada egzersiz bisikleti üzerinde harcanan kalori miktarı ve üretilen enerji tasarlanan monitörden izlenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Fossil fuels which form the majority of energy sources are consuming rapidly, and waste materials that are the results of using these fuels make the earth faced with global warming problem. This situation adds to the weight of renewable energy resources which neither consume like fossil fuels, nor include waste materials, and so makes the nations orient to improve and extend the renewable energy resources. The purpose of this study, instead of spending people?s energy in gyms inefficiently, is to store it by converting to electrical energy and to use in case of necessity by converting 220 Volt 50 Hertz. The subject of the study is limited to gym bike. In the study, circular motion energy produced by pedalling is converted to electrical energy by alternative current generator. Gained electricity is stored at battery with constant voltage by using voltage regulator and it is implemented to produce alternative current by transmitting inverter. The main purpose of a person who exercises a specified amount of energy consumed. In this study, burned of calorie on bike and produced energy can be monitored on designed monitor.