Bulut bilişim teknolojisinin bilişim teknolojilerine etkileri ve bir görüntü işleme uygulaması
The effects of cloud computing technology on information technology and an image processing application
  1. Tez No: 334484
  2. Yazar: SERKAN AKSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez kapsamında öncelikle bulut bilişimin temelini oluşturan teknolojiler ve sanallaştırma teknolojisi ile bulut bilişim mimarisi açıklanmıştır. Ayrıca bulut bilişimin avantajlarında ve dezavantajlarından bahsedilerek hangi sektörlerde kullanılabileceği açıklanmaya çalışılmıştır. Tez kapsamında bulut bilişim teknolojisi kullanarak bir görüntü işleme uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu uygulama ile verilerin ikili sistemde bulut depolarına yüklenmesi ve tekrar işlenmesi işlemleri yapılabilmektedir. Gerçekleştirilen uygulama görüntüler üzerinde piksel seviyesinde işlem yapabilmekte ve elde edilen yeni görüntüler istendiği takdirde kaydedilebilmektedir. Uygulama geliştirilirken PaaS (Servis Olarak Platform) katmanında Google Firması tarafından sağlanan Application Engine, SaaS (Servis Olarak Yazılım) katmanında ise Java dili kullanılmıştır. Geliştirme arabirimi olarak Eclipse IDE?si tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly the technologies forming the basis of cloud computing, virtualization technology and the architecture of cloud computing are explained. Moreover, the advantages and disadvantages of cloud computing are mentioned and what sectors it can be used in is explained. Within the scope of the thesis, an image processing application is performed using cloud computing technology. With this application, data can be uploaded into cloud stores in binary system and they can be processed again. The resulting application can process the images in pixel level and the newly obtained images can be saved if desired. While developing the application, the application engine provided by Google Corporation is used in PaaS (Platform as a Service) layer and Java script is used in SaaS (Software as a Service) layer. Eclipse IDE is preferred as the developing interface.