Tekirdağ ili Marmara kıyı havza karakteristikleri ve taşkın risk faktörlerinin belirlenerek coğrafi bilgi sistemleri (CBS) veri tabanının oluşturulması
Characteristics of Marmara sea coastal watershed and flood risk factors in Tekirdag province determined geographic information systems (GIS) establishment of a database
  1. Tez No: 334496
  2. Yazar: MUHAMMED CÜNEYT BAĞDATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ALBUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışma Marmara Havzası içerisinde yer alan Tekirdağ merkez ilçe sınırları dahilinde Marmara Denizine kıyısı olan dere yatakları ve bunlara ilişkin havza alanlarının CBS teknikleriyle havza karakteristiklerinin belirlenmesi ve oluşabilecek taşkın risk faktörlerinin ortaya konularak alınabilecek önlemleri ortaya koymuştur. Çalışma sahasının imar sınırları dâhilinde olması ve yapılaşmaya açılacak bölgelerde dere yataklarında oluşabilecek risklerinde göz önüne alınmasına dikkat çekilen bu çalışmayla merkezi yönetim birimlerine planlama aşamalarında konuya ilişkin olarak destek sağlayacak bir CBS veri tabanı oluşturulmuştur. Bu araştırmada Belediye imar sahası içerisinde bulunan 12 adet dere yatağına ilişkin havza karakteristik özellikleri ve taşkın risk faktörleri ortaya konulmuştur. Havza karakteristik özelliklerinin belirlenmesinde 1/25.000 ölçekli sayısal topoğrafik haritalar ve toprak haritaları kullanılmıştır. Merkez ilçe sınırları dâhilinde yer alan dere yataklarına ilişkin havza karakteristik özellikleri Arc GIS yazılımı yardımıyla belirlenmiştir. Araştırma sahasına ilişkin olarak bilgisayar destekli simülasyonların ortaya konulmasıyla veri akışında güncellemelerin ve bilgi alış verişinin sağlanması bu çalışmanın amaçlanan hedefler arasında yer almaktadır. Ayrıca yapılan bu çalışmanın Trakya Bölgesi için emsal teşkil etmesi ve diğer taşkın riski oluşturan havzalar bazında da değerlendirilerek ileride tüm Trakya'yı kapsayacak şekilde geliştirilmesi düşünüldüğünde konun örnek bir çalışma olacağı kaçınılmaz olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, Tekirdag Basin located in the Marmara Sea of Marmara coast of the central district within the boundaries of the river beds and their catchment areas and potential of GIS techniques to determine the characteristics of the basin flood risk factors that can be taken to put forth the measures revealed. Within the limits of the study area is the development and construction risks resulting from open areas, stream beds in this work taken care of consideration of the Central Government will support units in the planning stages of a GIS data base was created on the subject. In this study, the 12 pieces in the Municipal building site characteristics of the basin of the river bed and flood risk factors have been determined. The determination of the characteristics of watershed-scale digital topographic maps and soil maps used in 1/25.000. Located in the central district within the limits of the characteristics of watershed on stream beds were determined using Arc GIS software. Research on the field in the data stream may be developed as a computer-aided simulations of this study is to provide updates and information exchange is one of the intended targets. In addition, this study should serve as a precedent for the Thrace Basin and other basins that make up the risk of flooding are evaluated on the basis of Thrace to cover all future development will inevitably be considered a working sample position.