Atomların inelastik saçılma fonksiyonları ve diferansiyel tesir kesitlerinin Hartree-Fock-Roothaan teorisi ile hesaplanması
The calculation of inelastic scattering functions and differential cross-sections of atoms using Hartree-Fock-Roothaan method
  1. Tez No: 334538
  2. Yazar: PAKİZE İREGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TELHAT ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Atom-foton etkileşimindeki bütün saçılma parametreleri elastik ve inelastik saçılma fonksiyonları cinsinden ifade edilebilir. İnelastik saçılma fonksiyonu cinsinden ifade edilen inelastik saçılma diferansiyel tesir kesiti önemli saçılma parametrelerinden biridir. Bu çalışmada, nötral atomların inelastik saçılma fonksiyonları için Hartree-Fock-Roothaan metodu kullanılarak analitik bir ifade elde edilmiştir. Elde edilen analitik ifade elastik saçılma fonksiyonu ve form faktör integrallerini içermektedir. Form faktör integralleri için Gaunt katsayıları ve bazı yardımcı moleküler integraller cinsinden analitik ifadeler bulunmuştur. İnelastik saçılma fonksiyonu için elde edilen ifadede yer alan bütün yardımcı moleküler integraller ve Gaunt katsayıları için Maple 13 sembolik programlama dilinde programlar yazılmış ve sonuç olarak 2
Özet (Çeviri)
All the scattering parameters in atom-photon interactions can be described in terms of elastic and inelastic scattering functions inelastic scattering differential cross-section which defined through in elastic scattering functions is one of important scattering parameters. In the study; using Hartree-Fock-Roothaan method, an analytical expression is obtained for inelastic scattering functions of neutral atoms. The obtained analytical expression includes elastic scattering function and form factor integrals. Analytical expressions have been obtained for form factor integrals through Gaunt coefficients and some auxiliary molecular integrals. Computer programs in Maple 13 symbolic programming language have been constructed for all auxiliary molecular integrals and Gaunt coefficients contained in the obtained formula for inelastic scattering functions and as a result inelastic scattering functions for neutral atoms in range 2