Gauss potansiyeli için Schrödinger denkleminin asimptotik iterasyon metodu kullanarak çözümü
The solution of Schrödinger equation for Gauss potential by using asymptotic iteration method
- Tez No: 334539
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada Gauss potansiyeli için relativistik olmayan radyal Schrödinger denklemi farklı n ve l değerleri için asimptotik iterasyon metodu kullanarak seri ve nümerik olarak hesaplandı. Farklı n ve l değerleri için hesaplanan enerji özdeğerleri Nümerik metod, Hypervirial Pade metodu, Pertürbasyon ve Varyasyon metodları ile çözülen diğer hesaplamalar ile karşılaştırıldı. Bulduğumuz sonuçlar karşılaştırılan sonuçlar ile başarılı bir şekilde uyum gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this study we present approximate solutions of the nonrelativistic radial Schrödinger equation for the gauss potential which were calculated using the series and the numeric solution within the framework of the asymptotic iteration method for any n and l values. Obtained bound state energy eigenvalues for any n and l values were compared with the results of the other groups calculated by using the Numerical, the Hypervirial Pade Scheme, the Perturbation and the Variational methods. Our results are in good agreement with the compared results.