İstatistiksel süreç kontrol araçlarının yeniden işleme faaliyetlerinin iyileştirilmesinde kullanımı
The usage of statistical process control tools within the improvement of rework activities
  1. Tez No: 334541
  2. Yazar: SERKAN KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKÜN ORBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İstatistiksel süreç kontrol araçlarının kullanımı genellikle sanayide karşımıza çıkmaktadır. Bu araçlar, süreçlerin mevcut durumlarının gözlenmesinde ve tespit edilen hataların ortadan kaldırılması, kullanıldığı alanlardan bazılardır. Bu çalışma transformatör aksesuarları üreten bir firmada yeniden işleme (rework) oranı en yüksek olan hata tespit edilerek istatistiksel süreç (proses) kontrol araçları yardımıyla ortadan kaldırılmıştır. Katlanılan yeniden işçilik maliyetini, daha düşük maliyetli Deming sistematik yaklaşımı çerçevesinde istatistiksel süreç kontrol araçları kullanarak sürece ait özel nedenler ortadan kaldırılmıştır. Yapılan pareto analizinde yeniden işleme maliyeti en yüksek olan gezer kontak yatağı hatası, oluşturulan kontrol grafikleri ile incelenmiş, beyin fırtınası, neden-sonuç analizi, balık kılçığı, 5 neden, 5N1K teknikleri kullanılarak süreç içerisindeki özel neden tespit edilerek ilgili aksiyonlar sonucunda gezer kontak yatağı ile ilgili yeniden işleme maliyeti sıfıra çekilmiştir. Pareto analizlerinde belirtilen yeniden işleme konuları bu çalışmanın dışında ayrıca iyileştirilmeye devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
The usage of Statistical Process Control tools are generally seen within the industry. These tools are used to get rid of failures and monitor current situation of the process. The main objective of this thesis is to minimize of highly repeating rework cost appeared 8 months period of times. Applied statistical method showed that the cost of improvement is less than cost of endurance within 8 months. This thesis is made within the multinational company manufacturing transformer accessories. The ?Gezer Kontak Yatağı? failure is seen that the biggest cost of rework within the pareto analysis made. The special cause were eliminated through actions determined via control charts, brain storming, cause affect analysis, fishbone, 5 why?s, 5N1K, As a result the rework cost of ?Gezer kontak Yatağı? were minimized. Additionally, the elimination of rest of the rework items is made separately out of this thesis.