Sıçan karaciğerinde parsiyal hepatektomi sonrası borik anhidrit (B2O3) ile apoptozun indüklenmesi
Apoptosis induced by boric anhydride (B2O3) after partial hepatectomy in rat liver
- Tez No: 334568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDİHA CANBEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, bor bileşiklerinden B2O3'ün sıçanlarda %70 parsiyel hepatektomi sonrası indüklenen karaciğer rejenerasyonu üzerindeki apoptotik etkileri ortaya konmuştur. Bor, çok hücreli canlılar için iç dengenin sağlanmasında görev alan önemli bir elementtir. Herhangi bir hasar karşısında yanıt oluşturma yeteneğine sahip olan bor, hücre çoğalmasını baskılayıcı bir etkiye de sahiptir. Bu amaçla Wistar albino türü erkek sıçanlar kullanılarak n=7 olacak şekilde 6 grup oluşturuldu. Sham kontrol grubu olan Grup I ve II'ye sadece laparoktomi yapılırken, diğer 4 grup hayvana ayrı ayrı %70 parsiyel hepatektomi işleminden hemen sonra tek doz serum fizyolojik ve 1,8 g.kg-1 B2O3 intraperitonel enjeksiyonları yapılmıştır. Cerrahi işlemlerden 3 ve 6 saat sonra diseksiyonları yapılıp karaciğer ağırlık indeksi hesaplandı. Tüm gruplardan histolojik, RT-PCR ve QPCR incelemeleri için karaciğer doku örnekleri alındı. RT-PCR ve QPCR analizinde NF-kB ve kaspaz-3 gen ve protein ifade düzeylerine bakıldı. Grup V ve VI hayvanlarından alınan örneklerde NF-kB gen ve protein ifadeleri incelendiğinde azaldığı; kaspaz-3 gen ve protein ifadelerinin ise anlamlı şekilde arttığı gözlenmiştir. Ayrıca B2O3'ün karaciğerde apoptotik etkisi TUNEL analizi ile de desteklenmiştir. Bu çalışma intraperitonel olarak uygulanan B2O3'ün, parsiyal hepatektomiden 6 saat sonra hepatosit proliferasyonunu inhibe ederek apoptozu indüklediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the apoptotic effects of boron compound B2O3 on induced liver regeneration after 70% partial hepatectomy in rats have been revealed. Boron is an important element for multicellular organisims to provide homeostasis. Against any damage boron has the ability to form a response and shows cell growth inhibitory effect. For this purpose, Wistar albino male rats were divided into 6 with groups, n = 7. Laparoctomy was applied to sham control group, Group I and II to the other 4 groups of animals a single dose of saline and 1,8 g.kg-1 B2O3 was immediately injected intraperitoneally after 70% partial hepatectomy. 3 and 6 hours after the surgical procedures, liver mass index was calculated. For histological, RT-PCR and QPCR for analysis liver tissue samples were taken from all groups. RT-PCR and QPCR analysis of nuclear factor-kB (NF-kB) and caspase-3 gene and protein expression levels were determined. Group V and VI of the samples taken from the animals examined NF-kB gene and protein expressions were decreased; however caspase-3 gene and protein expressions were significantly increased. In addition, B2O3's apoptotic effect was supported by the TUNEL analysis in the liver. This study has shown that intraperitoneally applied B2O3 induced apoptosis by inhibiting hepatocytes proliferation after 6 hour of partial heaptectomy.