Bazı benzotiyazol türevlerinin mutajenik aktivitelerinin UMU test sistemi ile belirlenmesi
Determination of mutagenic activities of some benzothiazole derivatives by salmonella UMU test
- Tez No: 334567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDİHA CANBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çevremizde biyolojik aktiviteleri henüz bilinmeyen çok sayıda sentetik kimyasal madde bulunmaktadır. Bu kimyasalların mutajenik potansiyellerinin ortaya konması gerekmektedir. Çünkü mutajen olduğu saptanan birçok bileşiğin aynı zamanda kanserojen olduğu bilinmektedir. Bu da insan sağlığı açısından son derece önemlidir. Bu çalışmada yeni sentezlenen 2 farklı benzotiyazol türevi olan N-(4-benzotiyazol-2-il)-2-metoksifenil)-2-(4-klorofenoksi) asetamit ile N-(4-(benzotiyazol-2-il)-3-klorofenil)-2-(4-klorofeniltiyo) asetamit? in Umu test sistemi ile genotoksik potansiyelleri çalışıldı. Benzotiyazol türevi bileşiklerin 5 ayrı dozu (10, 100, 1000, 2500 ve 5000 µg/ml) DMSO (Dimetilsülfoksit) da çözülerek hazırlandı. Bu dozlar test organizması olarak kullanılan Salmonalla thyphimurium NM 2009 ve NM 3009 suşları ile sınandı ve verdiği enzim aktivitesi değerleri pozitif mutajen olarak kullanılan 4NQO (4-Nitrokinolin-1-oksit) ile karşılaştırıldı. Elde ettiğimiz verilere göre; N-(4-benzotiyazol-2-il)-2-metoksifenil)-2-(4-klorofenoksi) asetamit türevinde direkt mutajenik etki görülmedi. N-(4-(benzotiyazol-2-il)-3-klorofenil)-2-(4-klorofeniltiyo) asetamit türevinde ise pozitif mutajenle karlılaştırıldığında anlamlı bir artış görüldü. Bu benzotiyazol türevi orta dereceli mutajen olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Around us, there are many synthetic chemical substances of which biological activities are not known. These chemicals? mutagenic potentials should be exhibited. Because, many compounds that were identified as mutagen are known to be carcinogenic. In this study, genotoxic potentials of N-(4-benzothiazole-2-yl)-2-methoxyphenyl)-2-(4-chlorophenoxy) acetamite and N-(4-(benzothiazole-2-yl)-3-chlorophenyl)-2-(4-chlorophenylthio) acetamite, that are recently synthesised 2 different benzotiazol derivative, are studied via Umu test system. 5 different doses (10, 100, 1000, 2500 and 5000 µg/ml) of benzotiazol derivative compounds were prepared by solving in DMSO (Dimetilsulfoxide). These doses were tested via Salmonalla thyphimurium NM 2009 and NM 3009 strains which are used as test organisms, and enzyme activity values obtained were compared with 4NQO (4-nitroquinoline-1-oxide) that is used as positive mutagen. According to the values we?ve obtained, there weren?t seen a direct mutagenic effect on N-(4-benzothiazole-2-yl)-2-methoxyphenyl)-2-(4-chlorophenoxy) acetamite derivative. As for N-(4-(benzothiazole-2-yl)-3-chlorophenyl)-2-(4-chlorophenylthio) acetamite derivative, a significant increase was observed compared to positive mutagen. We observed this benzotiazol derivative as a moderate mutagen.