Doğrusal olmayan kanonik korelasyon analizi ve depresyon anksiyete ve stres ölçeğine uygulanması
Nonlinear canonical correlation analysis and an application on depression anxiety and stress scale
  1. Tez No: 334571
  2. Yazar: SIDIKA KOLUKISAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Bölümü
  12. Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Doğrusal olmayan kanonik korelasyon analizi, kümeler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde kullanılan bir tekniktir. Doğrusal olmayan kanonik korelasyon analizi kategorik verilerin analizinde kullanılmaktadır.Depresyon, anksiyete ve stres çağımızın en yaygın hastalıklarındandır. Depresyon, anksiyete ve stres insanların yaşamlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle üniversite öğrencilerinde depresyon, anksiyete ve stres yaygın olarak görülmektedir.Bu çalışmada amaç üniversite öğrencilerinin demografik özellikleri ile depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmada depresyon, anksiyete ve stres ölçeği kullanılmıştır. Araştırma 11-25 Mayıs 2012 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Demografik özellikler ile depresyon, anksiyete ve stres arasındaki ilişkiler doğrusal olmayan kanonik korelasyon analizi ile açıklanmıştır.Yapılan doğrusal olmayan kanonik korelasyon analizi sonucunda uyum değeri 1,43 olarak bulunmuştur. Analizde önemli olduğu görülen değişkenler ?depresyon?, ?anksiyete?, ?stres? ve ?mutluluk düzeyi? değişkenleridir. Analiz sonucunda mutluluk düzeyi ?çok iyi? olan öğrencilerin depresyon düzeylerinin ?normal? olduğu görülmüştür. Fen Edebiyat Fakültesi öğrencilerinin depresyon ve stres düzeylerinin hafif düzeyde olduğu görülmüştür. Mutluluk düzeyi orta olan öğrencilerin aile yapısının parçalanmış olduğu ve kasabada büyüdükleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nonlinear canonical correlation analysis is a technique which is used in the investigation of the relationships between clusters. Nonlinear canonical correlation analysis is used to analyze categorical data.Depression, anxiety and stres is the most common diseases of our age. Depression, anxiety and stres negatively affects people?s lives. Depression, anxiety and stres is widely seen over especially in university students.Aim of this study is to examine the relationship between the university srudents? demographic features and depression, anxiety and stres. In this study, depression, anxiety and stres scale is used. The research was carried out on students of Eskişehir Osmangazi University which are studying at Faculty of Art and Sciences and Faculty of Economics and Administrative Sciences between 11 to 25 May 2012. The relationship between students? demographic features and depression, anxiety and stres are explained by nonlinear canonical correlation analysis.As a result of the nonlinear canonical correlation analysis the fit value is found to be 1,43. ?Depression?, ?anxiety?, ?stres? and ?happiness levels? variables are important variables in the analysis. The result of analysis the students which are ?very good? level of happiness, are ?normal? levels of depression. Students of the Faculty of Art and Sciences are found to be mild levels of depression and stres. The students which are have a middle level of happiness level, grow a town and have a broken family structure.