Fren sistemleri ve taşıt fren sistemlerinde kullanılan ( ABS ) anti-blokaj sistemleri
Braking systems and anti-skid systems for vehicle braking sagety
- Tez No: 33461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT KURBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET FREN SİSTEMLERİ VE TAŞIT FREN SİSTEMLERİNDE KULLANILAN ( ABS ) ANTİ-BLOKAJ SİSTEMLERİ Makina 'run icadından çok önceki zamanlarda insan f' iş '' yapabilmek için gerekli enerjiyi kendi kaslarından temin etmiş ve bunu binlerce sene kullan mıştır. İlk insanın yaptığı ufak makinalan hareket ettirmek, yavaşlatmak ve durdurmak için başlangıçta, kafi gelen kendi enerjiği bu makinalarm büyümesi ve gelişmesi ile kafi gelmemeğe başlamış ve yeni güç kaynaklan aramaya başlama sıyla birlikte yeni makina sistemleride geliştirmek mecburiyetinde kalmıştır. Bu çalışmada motorlarla çalışan makinalarm özellikle motorlu taşıtların yavaşlatılmasında ve durdurulmasında kullanılan frenler incelenmiştir. Sürtün me elamanlarına göre; bantlı, tambur ve diskli frenlerin ve ayrıca kumanda sis temine göre hidrolik fren sistemlerine ve havalı fren sistemlerinin kullanılmala rı, çalışma prensipleri ve konstrüksiyon özellikleri üzerinde durulmuştur. Ko nuların daha iyi anlaşılabilmesi için çok sayıdaki şekillerin yanında, kesit resimleride verilmiştir. Taşıtlarda emniyet açısından en önemli yeri fren emniyeti almaktadır. Fren emniyetini artırmak üzere taşıtlara eklenen anti-blokaj sistemi ( ABS ) tekerleğin frenleme aranda bloke olup kaymasını önlemektir. Kayan bir tekerle ğin zeminle olan kuvvet bağlantı katsayısı, genellikle yuvarlanan tekerîeğnıkm- den daha küçüktür. Ayrıca kayan bir tekerleğin yan kuvvet bağlantı katsayısı sıfıra yakın değerlere düşmektedir. Dolayısıyla sert fren yapan bir taşıtın teker leklerini kaymaya geçmesi, taşıtın kontrol dışına çıkmasına yol açmaktadır. Bu çalışmada ABS 'nin çalışma prensibi, konstrüktif yapısı ve basınç kontrol yön temleri açıklanarak, sistemin taşıtlara bağlanma tekniği anlatılmakta, ayrıca ABS ile ilgili yönetmelikler değerlendirilerek sistemin karayolları taşıtları açısından önemi vurgulanmaktadır. in
Özet (Çeviri)
SUMMARY BRAKING SYSTEMS AND ANTI-SKID SYSTEMS FOR VEHICLE BRAKTNG SAFETY For ages before machine invented, people used necessary energy produced by Ms muscles to work. At the beginning this energy was sufficient to move, to make slower or to stop the simple and small machines. But muscle' s energy has become insufficient when this machines have got bigger and developed in time. Human being has started to look for new power sources to control these machines and compulsorily he has found new machine systems. On this issue we are dealing with brakes which are used to get slower or to stop the machines and especially vehichles which works by an engine, and the principal of working and structural characteristics of breakes. To make clear the subjects, different diagrams and some pictures of sectional parts are being given. The braking safety have been the most important safety factor for all vehicles. Many special systems have been added to the brake hardware for safe braking such as anti blockage ( anti skid ) systems ( ABS ) which prevent the wheel lockup, provide vehicle directional control and reduce stopping distance. Tire to road faction coefficient of a slipping wheel is smaller than the friction of a rolling wheel. The lateral friction coefficient of a slipping wheel gets close to zera. In this study the construction and pressure control methods of ABS are explained. Then the assembly techniques of the system to the vehicles are narrated. Also the regulations concerning ABS are evaluated, describing the importance of ABS for road vehicles. 17