Karaçal barajı (Burdur) derivasyon tuneli mühendislik jeolojisi incelenmesi
- Tez No: 33462
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT MUTLUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZ Bu inceleme, Süleyman Demirel Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim dalı Uygulamalı Jeoloji Progcammda yüksek lisans tea olarak hazırlanmıştır. Arazi, labaratuvar, ve büro çalışmaları attı aylık bir süre içerisinde tamamlanmıştır. Karaçal Barajı ( Buröhır ) Derivasyon Tünel güzergahında yapılan bu çalışma ile kaya kütlesi sınıflanmları ile iksa önlemlerinin belirlenmesi incelenmiş, tünel güzergahının jeolojik ve jeoteknik koşulları ortaya konmuştur. Sonuç olarak Karaçal Barajı derivasyon tüneli, giriş ağandan itibaren ilk 100 m Pliyosen yaşlı golsel konglomeralarda, 100-518 m* ler arası alloktan konumlu kireçtaşların da, 518-569 m' ter arası yine gülsel konglomeralarda açılmaktadır. Buna göre tünel güzergahı üç ayrı yapısal bölgeye ayrılmıştır. Yapıdan hesaplamalar sonucun da gerekti destekleme önlemleri atandığında tünel açımı sırasında önemli bir sorun çıkmayacağı ancak, jeolojik yapı gereği dikkatli belirlenmesi gereken konglo- meraların yanında kireçtaşlarında da aynı dikkatin gösterilmesi gerekmektedir. S- ra Kireçtaşlarının aüokton konulu ı olması nedeniyle oklukça kırıldı ve çatlaklı yapısı vardır. Bölgede temeli Hacılar Karmaşığı olarak adlandırılan ofiyolitik karmaşık oluşturmaktadır. Temelde geçirimsizliği sağlayan bazuc-uttrabazik kayalar ile rad- yoterit ve çörtlerin yanmda ofiyolit hamurunun içerisinde blok halinde yan geçirimli birlikte İtireçtaşlanda yeralmaktadır. Karmaşık seri üzerine açısal uyumsuzlukla Pliyosen yaşlı Sarryertepe Formasyonu gelmektedir. Formasyon alttan üste doğru sert karbonat çimentom, feri sinde kireçtaşı bleldan bulunduran çakıltaşı, kumtaşı, kü-silttaşı ve kireçtaşı çakılların egemen okluğu tüf arakatküı çakütaştermdan oluşur. Bu birim üzerine Pleistosen yaşlı Karaçal formasyonu yine uyumsuz olarak gelir. Birim genel olarak çakıltaşı, süt-kil, kumtaşı ve traverterlenden oluşmaktadır. Bu çökelerin mühendislik ve hidrojeolojik özellikleri birbirinden farklıdır. Tünel güzergahında yapılan kaya kütlesi sınıflandırmalarında SR,RMR,ve Q sistemleri kullanılmıştır. Üç sisteme göre bulunan iksa önlemleri jeolojik koşullar gözönüne almanak birleştirlmiştir. İnceleme alanı I. derece deprem bölgesi içerisinde kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ihla research has been prepared as a master thesis to be submitted to the programa of Applied Geology, Depoıtment of Geological Engineering, Instituie of Sdence, Süleyman Demire! University. Fieid, laboratory and office studies have been completed in 6 month time. The rock maaş classifications and possible supports have been identifed, The geological and geotechnical conditions of tunnel lüute have been established by îhis study in Karaçal dam (Burdur) Derivation tunnel route. Subsequantly tunnei îoute of dam has been opening ftom enüy to forwatd in O-100 m. Pliocene aged Lacustrinai Conglomerates, 100-518 m. aUochthonous limestone, 518-569 m Lacustrinai Conglomerates. So tunnel route has been divided three structuıal regions. If ali precautions have perframed there would not be any problem during tunnel excavstion. However to be caıeful at stage especiauy while it is. That is limestone is craısideıabty fiactuıed due to allochthon stractuıe. Ophiolitic Melange \vhich is called Hacılar Complex k of the base the the legion. The melange is composed of nonpermabl basıc-uftrabasıc rocâcs, radiolârüe, chert and senupermeabl limestone. Upper Pliocene aged Sanyertepe tbnnation is sinıated by angular disnaıfomütyon ti» complex units. K is consist of ibran bottom totop conglometate whtch is bearing limestone blocks and hani caıbonade çemeni sendstone, ch/stone, mudstone and conglomerate ıvhich is abundant limestone gcavei and tuff interbedded. Pleistocene aged Kaısacal fotmation is sinıated dificonfonnably on the Sanyertepe fonnation. This fomıation is composed of conglomerate, mud-clay, sandstone and travertines. Engineering and hydrogeological pıoperties of meşe unüs ace di£&ıent from each other. RSR, RMR and Q systems have been used fer rock mass classifications in tunnel route. Probably supports which wene found accofding these three syıtems have been united in the light of geological conditions. The investigated area is situated in the first degree eartquake region. m