Sanal gerçeklik yöntemini kullanarak inşaat projelerinde kör noktaların tespiti: VIBSIM modeli
Blind spots identification in construction projects using virtual reality method: VIBSIM model
  1. Tez No: 334675
  2. Yazar: FARROKH ROSTAMI KIA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN KIVRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Dünyada inşaat sektörü diğer sektörlere kıyasla neredeyse en tehlikeli sektördür. Avrupa Birliği'nde, inşaat sektöründe ölümcül kaza oranı yaklaşık olarak 100.000 kişide 13 işçidir. Tüm sektörler içinde ise, bu oran ortalama 100,000 kişide 5 işçidir. ABD ve Türkiye de yüksek ölümlü kaza oranlarına sahip ülkeler arasında yer almaktadır. İnşaat sektöründeki ölümlerin yaklaşık olarak %25?i ekipmana bağlı kazalardan kaynaklanmaktadır. Ekipmana bağlı kazaların ise büyük bir bölümünü kör noktalar oluşturmaktadır. Kör noktaların çoğu inşaat malzemelerin çevresinde yaygındır. Bu durumun başlıca nedeni ise; şantiyeler gibi hareketli ve sabit olmayan ortamlarda, iş makinesi operatörlerinin yerdeki personeli ve kullanılan inşaat ekipmanlarını net bir şekilde görememesinden kaynaklanmaktadır. Kör noktaların tespiti için, çeşitli otomasyon sistemleri kullanılmaktadır. Örneğin, otomotiv sektöründe, kör noktaların tespiti için çeşitli otomasyon sistemleri kullanılmaktadır. İstatistiksel sonuçlar göstermektedir ki, kullanılan bu otomasyon yöntemleri kör noktalara bağlı kaza oranını otomotiv sektöründe önemli ölçüde azaltmıştır. Otomotiv sektöründeki gelişmelere rağmen, inşaat sektöründe, kör noktalara bağlı kazalara gerekli önemin verilmemesinden dolayı, kör nokta kaynaklı kaza oranları, yüksek seviyededir. Bu çalışmada, inşaat projelerindeki kör noktalardan kaynaklanan sorunların üstesinden gelmek için Sanal Kör Nokta Tanımlama Sistemi (VIBSIM) tasarlanmıştır. VIBSIM?in ana amacı, ölümcül kazaları önlemek için şantiyelerdeki kör noktaların açığa çıkartılmasıdır. VIBSIM, inşaat ve inşaat ile ilgili alanlarda kör noktalar belirlemek ve incelemek üzere tasarlanmış bilgisayar tabanlı sanal tanımlama sistemidir. VIBSIM?in çalışma mantalitesi, 3Ds Max ve 3Ds Max?in bir eklentisi olan Vray programını kullanarak sanal bir nokta bulutu oluşturmasıdır. Modelinin sonuç dosyaları ve küçük bir yazılım ile birlikte herhangi bir ortamdan erişilebilir. VIBSIM modelinin analiz sonuçlarına göre ekipman operatörlerinin kazalara karşı farkındalık duygusunun geliştirdikleri görünmektedir. VIBSIM henüz başlangıç evresinde olup gelecekte otomatik tam entegre çalışabilen ve tüm çalışma alanlarında kullanabilen bir program olması planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Construction sector is nearly the most dangerous land-based work compared to other sectors. In the European Union, the fatal accident rate is nearly 13 workers per 100,000 compared to 5 per 100,000 for the entire sector average. Countries such as the USA and Turkey are in the same situation as well. Equipment related deaths account for about 25% of all construction fatalities in the construction sector. One leading cause for equipment related incidents is blind spots. Blind spots are prevalent around most construction equipment, inhibiting the operator's visibility of personnel and vital materials on jobsites. Among these, the problem is that blind spots are so difficult to handle in such an unstable atmosphere as the construction environment. Automation methods for blind spot identification have been used by other sectors such as automotive for about eight years. Statistical results shows some significant decrease about accident rate in these sectors. Still these methods are not being used as often as they need to be. In this study, The Virtual Blind Spot Identification System (VIBSIM) has been designed to overcome problems caused by blind spots in construction projects. VIBSIM is aimed to fully clarify construction blind spots in order to prevent hazards. VIBSIM is a totally computer based virtual identification system, with its purpose being to identify and examine blind spots in construction and construction related areas. This model is a virtual point cloud made by using software such as 3Ds Max in integration with a Vray rendering motor. VIBSIM model results are easy to use and fully comprehensible for every user with general knowledge of construction. Furthermore, point clouds are accessible from anywhere just by having result files and a small software. Early testing results show that operators have become more aware of hazards in their job site by examining VIBSIM point clouds. VIBSIM is in its early stage of progress and expected to cover more areas and become fully automatic in the near future.