İşletmelerde ürün tasarım sürecinde bilgi teknolojileri kullanımına yönelik bir alan araştırması
A field study towards the application of information technology in product design process in business
  1. Tez No: 334676
  2. Yazar: MUHAMMED MUSTAFA ÜNALMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. C. HAKAN KAĞNICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüzde, gittikçe artan ve küreselleşen rekabet ortamında firmalar, yeni ürün geliştirme sürelerini kısaltarak bir adım öne geçme çabası içindedirler. Yeni ürün geliştirme sürecinin önemli basamaklarından biri olan endüstriyel tasarımda bilgi teknolojilerinin kullanımı, işletmeye ve tasarımcıya önemli avantajlar sağlamaktadır. Bu çalışma, ?Endüstriyel tasarım süreci ile bilgi teknolojilerinin ilişkisi; tasarımcı, işletme ve bilgi teknolojileri üçgeni içerisinde nasıl açıklanabilir?? sorusuna cevap aramaktadır. Çalışmanın araştırma kısmında, bilgi teknolojilerinin gelişimi, endüstriyel tasarım süreci ve ikisinin etkileşimiyle ortaya çıkan endüstriyel tasarım sürecine yönelik yazılım ve donanımlar hakkında bilgi verilmiştir. Bunun sonucunda, hazırlanan anket çalışması ile konu hakkında güncel ve yeni bilgilere ulaşmak amaçlanmıştır. Yapılan bu anket ile endüstriyel tasarımcıların bilgi teknolojilerinin kendilerine sunduğu yazılım ve donanımları ne sıklıkla kullandıkları, bu teknolojilerden hangilerine sahip oldukları veya olmak istedikleri, endüstriyel tasarımcıların ve firmaların bu teknolojilere ve sunduğu imkânlara yönelik tutumları detaylı bir şekilde sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, in a growing and increasingly global competition environment, companies seek to go one step ahead by minimizing the time needed for the development of a new product. The application of information technologies in industrial design, which is an important phase of the new product development process, provides significant advantages to the companies and designers. This study seeks an answer for the question ?How can one explain the link of industrial design process and information technologies within a triangle of designer, company, and information technologies?" In the reasearch part of the study, improvement of information technologies, industrial design process, and information given about software and hardware that emerged resulting from an interaction between these two for industrial design process have been presented. Therefore, it is aimed to access current and updated information on the subject by the prepared survey. By this survey, the frequency of the usage of these sofware and hardwares provided by information technologies by designers, which of these technologies they have or want to have, and the attitudes of industrial designers and companies towards these technologies and the opportunities they offer have been investigated, elaborately.