Trafikte sosyal sorumluluk projelerinin trafik güvenliğine etkileri
Examining social responsibility projects? impacts on traffic safety
  1. Tez No: 334802
  2. Yazar: HALİM ONAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ARIKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Sosyoloji, Trafik, Accidents, Sociology, Traffic
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Karayolu trafik kazaları dünyanın her ülkesinde meydana gelmektedir. Bu kazalar her yıl bir milyonu aşkın kişinin ölümüne yol açmakta ve çok daha fazlasını da sakat bırakmaktadır. Türkiye?de ise her yıl on bini aşkın kişi, trafik kazalarında ölmekte ve yaklaşık iki yüz bin kişi de yaralanmaktadır. Türkiye?deki 2010 yılı trafik kaza istatistikleri incelendiğinde, meydana gelen kazalarda sürücü kusurlarının %90, yaya kusurlarının %9 paya sahip olduğu görülmektedir. Sürücü kusurlarındaki bu oran, trafik kazası tespit tutanağında yol altyapısı ve araçla ilgili kusurlar net olarak belirlenemediği için istatistiklere böyle yüksek yansıdığı kabul olsa da Türkiye?de meydana gelen ölümlü kazalarda, sürücülerin önemli oranda kusur sahibi oldukları ortadadır. Mevcut koşullarda ve trafikle ilgili bugünkü toplum bilinç düzeyinde, yılda yaklaşık 10 000 kişi trafik kazalarında hayatını kaybetmekte iken, gelecekte; artan nüfus, araç sahipliliği ve araç kullanım oranı ile, toplumsal bilinçlenme düzeyi de gelişmediği takdirde, bu ölümlerin artması ne yazık ki kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle, Türkiye?de kazalardaki ölüm ve yaralanmaları azaltacak, kurumsal, yönetsel ve teknik önlemlerle birlikte toplumsal farkındalığı artıracak çalışmaların da planlanması gerekmektedir. Bu çalışmada bu güne kadar Türkiye?de yürütülmüş ve yürütülmekte olan trafiğe ilişkin sosyal sorumluluk projeleri ve kampanyaları incelenerek, belirli bir örneklem gurubunda yürütülen bu projelerin trafik güvenliğine etkileri anket yöntemi ile analiz edilmiştir. Çalışmada, ileride yürütülecek sosyal sorumluluk projeleri ve kampanyalarına yardımcı olmaya yönelik bulgular ve öneriler sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Sosyal Sorumluluk, Kampanya, Trafik Güvenliği
Özet (Çeviri)
Road traffic accidents occur in every country in the world. These accidents lead to the death of more than one million people and result in much more people to be injured every year. In Turkey, traffic accidents lead to the death ofmore than ten thousands people and result in approximately two hudred thousands people to be injured every year. According to the Turkey?s traffic statistics for the year 2010, in all traffic accidents, driver faults have a share of %90, and pedestrian faults have a share of %10. It can be accepted that, the share of driver faults reflects in statistics too high because it?s not possible to determine flaws in road infrastructure and vehicle in the report of traffic accident. However, in our country, it?s obvious that drivers are defective significantly in fatal accidents. In current conditions and today's level of consciousness of society about traffic, approximately 10 000 people lose their life in traffic jams, in future; with increasing population, vehicle ownership and vehicle utilization rate, unfortunately it will be inevitable casualties will increase unless the level of public awareness develops. Therefore, studies should be planned to decrease casualties and injuries result from traffic accidents and develop level of public awareness with institutional, administrative and technical measures. In this study, social responsibility projects and campaigns in Turkey which are conducted in a spesific sample group are reviewed and analysed by survey method in order to learn projects? impact on traffic safety. In the study, findings and recommendations are submitted in order to help social responsibility projects and campaigns which will be carried out in the future. Key Words : Social Responsibility, Campaign, Traffic Safety