Hecke tipi operatörler ve uygulamaları
Hecke type operators and their applications
  1. Tez No: 334868
  2. Yazar: AYKUT AHMET AYGÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, kısmi Hecke operatörleri ve bu operatörlere bağlı kısmi Hecke tipioperatörler tanımlanmıştır. Bu operatörlerin bazı uygulamaları verilmiiştir. KısmiHecke operatörlerine karşılık gelen matrisler verilmiiştir. Özel olarak Bernoulli veEuler polinomlarını içeren iki matris temsili verilmiiştir. Kısmi Hecke operatörlerive genelleştirilmiiş kısmi Hecke operatörleri, sırasıyla, Genocchi tipi polinomlara vegenelleştirilmiş Euler tipi polinomlara uygulanarak bazı sonuçlar elde edilmiştir.Tp ile gösterilen Hecke tipi operatörleri, matematikte çok önemli yer tutan özelfonksiyonlara uygulanmıştır.ANAHTAR KELiMELER: Genelle¸stirilmi¸s Bernoulli-Euler tipi polinomu,Hecke operat?rleri, K¨smi Hecke operat?rleri,÷zel fonksiyonlar, ?reteÁ fonksiyonlar¨
Özet (Çeviri)
In this study, partial Hecke operators are de…ned. By using these operators,partial Hecke type operators are obtained. Many applications of these operators aregiven. The matrices corresponding to the partial Hecke operators are represented,which contain the Bernoulli and Euler polynomials. Some identities and relationsrelated to Genocchi type polynomials and generalized Euler type polynomials underthe partial Hecke operators and generalized partial Hecke operators, respectively.Also Hecke type operators Tp are applied to the special functions, which have anessential role in Mathematics.KEYWORDS : Generalized Bernoulli-Euler type polynomial,Generating functions, Hecke operators,Partial Hecke operators, Special functions