Antalya'daki kent parklarında su öğelerinin estetik ve işlevsel açıdan değerlendirilmesi
Evaluation of water elements in Antalya urban parks in terms of aesthetics and functionality
  1. Tez No: 334965
  2. Yazar: FAİK ŞAVKLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHSİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada, Antalya'daki kent parklarında hâlihazırda bulunan su öğelerinin özelliklerinin belirlenmesi ve bu su öğelerinin estetik ve işlevsel yanları hakkında kullanıcıların görüş ve tercihlerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Bu amaçla, konuyla ilgili literatürde bulunan çalışmalar incelenmiş ve peyzajda su öğesinin insanlar üzerinde bıraktığı estetik ve işlevsel etkiler araştırılmıştır. Bu etkiler Antalya kent merkezinde yer alan Atatürk Kültür Parkı, Atatürk Parkı, Düden Parkı ve Karaalioğlu Parkında yapılan anket çalışmaları ile test edilmiştir.Çalışma sonunda, Antalya'da yaşayan bireylerin, ele alınan parklardaki su öğelerini genel olarak estetik ve işlevsel buldukları ve parklardaki su öğelerinin düşen su biçiminde olmasını tercih ettikleri tespit edilmiştir. Ayrıca kullanıcıların cinsiyet, yaş ve eğitim durumu özelliklerine bağlı olarak, su öğeleri hakkında yaptıkları değerlendirmelerde ve su öğelerinden beklentilerinde bazı anlamlı farklılıklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır.ANAHTAR KEL?MELER: Su öğesi, estetik, i?levsellik, park, kent parkı, Antalya
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to determine the characteristics of the existing water elements in the urban parks of Antalya city and to find out the opinions and preferences of people concerning the aesthetics and functionality of water elements in these parks. To that end, a literature search regarding the aesthetic and functional effects of the water in the landscape on the people was done. These effects were tested by questionnaires implemented in four urban parks in Antalya city, namely Atatürk Kültür Park, Atatürk Park, Düden Park and Karaalioğlu Park.The study revealed that the inhabitants of Antalya city generally found the water elements in the studied parks aesthetic and functional and they would like to see the water elements in the form of falling water. The study also revealed that there were some significant differences on their opinions and preferences depending on their gender, age and educational level.KEYWORDS: Water element, aesthetic, functionality, park, urban park, Antalya