Antalya Körfezi kıyı balıkçılığında kullanılan multifilament uzatma ağları seçiciliğinin belirlenmesi
Determination of the selectivity of multifilament fishing nets used in the coastal gulf of Antalya
- Tez No: 334966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. CENGİZ DEVAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, ticari balıkçılıkta kullanılan 44 mm göz açıklığına sahip sade uzatma ağı ile 40 mm ve 44 mm göz açıklığına sahip fanyalı uzatma ağlarının hedef türleri için seçicilik parametreleri tespit edilmiştir. Elde edilmiş olan parametreler ile türlerin minimum avlanma boyu ve/veya ilk üreme boyları ile kıyaslanması yapılmıştır. Çalışma Antalya Körfezi'nde gerçekleştirilmiştir. Araştırma süresince 15 güne ait geçerli çalışma yapılmıştır.Çalışma sonunda Antalya Körfezi'nde yoğun olarak kullanılan 40 mm sade ağın, 40 mm ve 44 mm fanyalı ağlarla av verimlerinin kıyaslanması yapılarak, farklı morfolojik özelliklere sahip barbun (Mullus barbatus), kırma mercan (Pagellus erythrinus), yabani mercan (Pagellus acarne) ve kupes (Boops boops) balıklarının seçicilikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, commercial fishing nets having 44 mm mesh size of gillnet with 40 mm and 44 mm mesh size of trammel nets? selectivity parameter was determined for the target species. The minimum fishing size and/or first breeding sizes of species was compared with the obtained parameters. The study was carried out in the Gulf of Antalya. During the research 15 days of valid study was performed.In the end of the study, red mullet (Mullus barbatus), common pandora (Pagellus erythrinus), axillary seabream (Pagellus acarne) and bogue (Boops boops) fishes with different morphological characteristics selectivities were determined by the comparison of 40 mm and 44 mm trammel nets? fishing efficencies with the 40 mm mesh size of gillnet, which is frequently used in the Gulf of Antalya.