Lara Yamansaz kıyı alanındaki (Antalya) zeminlerin mühendislik özelliklerinin araştırılması
Investigation of engineering properties of soils in Lara-Yamansaz region (Antalya)
  1. Tez No: 334970
  2. Yazar: MURAT KARATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT DİPOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada Lara-Yamansaz kıyı alanının hakim zeminleri olan kum, silt, kil ve organik kökenli (turba) zeminlerin indeks, dayanım ve sıkışabilirlik özellikleri laboratuvar ve arazi deneyleri ile araştırılmıştır. Bu amaçla, 10 adet 20 metre derinliğinde sondaj kuyusu açılarak her 1.5 m'de bir alınan numuneler laboratuvar ortamında incelenmiş; zeminin fiziksel ve mekanik özellikleri belirlenmiştir. Buna ek olarak arazide SPT (Standart Penetrasyon Deneyi) ve CPT (Koni Penetrasyon Deneyi) gerçekleştirilmiştir. Çalışmalar sonucunda; bölgede hakim zemin cinsinin sıkı kum olduğu, bazı bölümlerde ise gevşek kum, kil ve turba bulunduğu belirlenmiştir. Zemin profillerindeki gevşek kum katmanlarının sıvılaşma potansiyelinin araştırılması amacıyla olasılıksal sıvılaşma potansiyeli analizi gerçekleştirilmiştir. Bir inceleme noktasındaki tüm katmanlar için belirlenen olasılıksal sıvılaşma potansiyeli değerleri (PL) kullanılarak sıvılaşma şiddeti indeksi (LSI) değerleri elde edilmiştir. Elde edilen tüm veriler ışığında Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) kullanılarak sıvılaşma potansiyeli (PL) ve zemin sıvılaşma şiddeti indeksi (LSI) haritaları ile farklı derinliklerdeki SPT, CPT değeri haritaları ve zemin sınıflandırma haritaları oluşturulmuştur.ANAHTAR KELİMELER: SPT, CPT, CBS, Lara-Yamansaz, Sıvılaşma
Özet (Çeviri)
In this research, engineering properties of sand, clay and organic soils (peat) in Lara-Yamansaz Region has been investigated by in situ and laboratory tests. For this purpose, samples which were taken at an interval of 1.5 m from 10 boreholes of 20 m depth, were investigated in the laboratory and soil index, strength and compressibility properties were determined. Additionally, in the field, in situ tests which are SPT (Standard Penetration Test) and CPT (Cone Penetration Test) were executed. Investigations show that dense sand is the main soil type of the region and also in some parts loose sand, clay and peat are available too. Probabilistic Liquefaction Potential Analysis was made to search for loose sand?s liquefaction potential. LSI (Liquefaction Severity Index) value was calculated with the help of PL values which were determined for every depth of the searching point. By using all the data and Geographical Information Systems (GIS) technique; soil classification, SPT, CPT, probability of liquefaction (PL) and liquefaction severity index (LSI) maps of the soils of Lara Yamansaz Region were created.KEY WORDS: SPT, CPT, GIS, Lara-Yamansaz, Liquefaction