Bakır içeren hipoötektik bir döküm Al-Si alaşımında eş kanallı açısal presleme işlemi öncesi ve sonrası yaşlanmanın etkisi
The effect of aging on the Al-Si cast alloy with Cu before and after ecap process
- Tez No: 334971
- Danışmanlar: PROF. NARİN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada iki farklı oranda silisyum ve bakır içeren Al döküm alaşımlarına (ETİAL-177 ve ETİAL-220) EKAP yöntemi uygulanması, bu tür alaşımlarda ön alaşım olarak kullanılan Al-5Ti-1B alaşımına da aynı işlemin yapılması, ön alaşımın işlem yapılmış haliyle ana alaşıma katılmasının yarar sağlayıp sağlamayacağının belirlenmesi konusu incelenmiştir. EKAP sonunda sertliğin arttığı görülmüştür. Optik mikroskop incelemelerinde tanelerin uzadığı görülmüştür. Ön alaşımda bulunan intermetalik fazların EKAP işleminde kırılabileceği düşünülerek ön alaşım önce EKAP işlemine uğratılmış, daha sonra da ana alaşıma ilave edilmiştir. EKAP uygulanmış ön alaşımın ana alaşıma katılması ile sertlikte önemli olmamakla beraber bir miktar artış sağlanmıştır. Ayrıca alaşıma yaşlanma işlemi, EKAP öncesi ve EKAP sonrası olarak uygulanmış, EKAP öncesi yapılan yaşlanmanın çok daha etkin olduğu görülmüştür. Bu haliyle çalışmanın bilime ve sanayi uygulamalarına katkıda bulunacağı düşünülmektedir.ANAHTAR KELİMELER: Al-Si döküm alaşımları, EKAP yöntemi, Al-5Ti-1B tane inceltici
Özet (Çeviri)
In this study ECAP (Equal Channel Angular Pressing) application on the two different Al cast alloys (ETIAL-177 and ETIAL-220) and Al-5Ti-1B master alloy have been investigated. After ECAP process the hardness of Al cast alloys and master alloy were increased. Optical microscope investigations show that the grains of casts were elongated on the ECAP direction. The effect of Al-5Ti-1B and aging process on the cast alloys, before and after ECAP was determined. It was thought that the intermetallic phases in the master alloy could be cracked during the ECAP process and therefore contributes grain refining of basic alloy more than without ECAP process. The experiments show that master alloy with ECAP increased the hardness more than without ECAP. Aging process was more effective before ECAP then after.KEYWORDS: Al-Si cast alloys, ECAP process and Al-5Ti-1B master alloy