Antalya-Kundu bölgesindeki zeminlerin mühendislik özelliklerinin araştırılması
Investigation of geotechnical properties of soils in Antalya-Kundu region
  1. Tez No: 334972
  2. Yazar: SERVET PELİN ÖZSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT DİPOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada Antalya İli Kundu bölgesindeki gevşek kum, kil ve organik kökenli zeminlerin geoteknik özellikleri, arazi ve laboratuvar deneyleri ile araştırılmıştır. Aksu Fay Hattı'na yakın bir mesafede bulunan bölge, hızlı yapılaşma süreci içerisine girmiş ve zemin etüt çalışmaları birçok sebepten ötürü yetersiz kalmış ya da yanlış sonuçlar elde edilmiştir. Çalışma kapsamında 10 adet 20 metre derinliğinde sondaj kuyusu açılarak yaklaşık 1.50 m'de bir alınan numuneler laboratuvar ortamında incelenmiştir. Buna ek olarak arazide Standart Penetrasyon Deneyi (SPT) ve Konik Penetrasyon Deneyi (CPTU) gerçekleştirilmiştir. Arazi ve laboratuvar deney sonuçlarından zeminin indeks, mukavemet ve sıkışabilirlik özellikleri belirlenmiştir. Toplam 487 SPT verisi üzerinde olasılıksal sıvılaşma analizi yapılmıştır. Coğrafi Bilgi Sistemleri tekniği ile bir veri tabanı oluşturularak araştırma sonucunda belirlenen sıvılaşma şiddet indeksi, belirli derinliklerdeki SPT-N değerleri ve zemin cinslerini gösteren tematik haritalar hazırlanmıştır. Bulunan sonuçların kent planlaması, depremsellik araştırmaları, altyapı projelendirilmesi, zemin iyileştirmesi gibi birçok konuda Antalya kentine fayda sağlaması amaçlanmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Antalya, SPT, Kum, CPT, Kundu, CBS, Sıvılaşma
Özet (Çeviri)
In this study, geotechnical properties of loose sand, clay and organic origin soils in Kundu district of Antalya have been investigated by field and laboratory experiments. The area which is close to the Aksu fault zone, has experienced quick construction facilities and ground investigation works have been inadequate for many reasons or wrong results have been obtained. In the study 10 boreholes of 20 m depth have been drilled and samples taken in every 1.50 m depth have been examined in the laboratory. In addition, Standard Penetration Test (SPT) and the Cone Penetration Test (CPT) are performed in the field. From the result of the field and laboratory tests; index, strength and compressibility properties of the soil has been determined. Probabilistic liquefaction analysis were performed on a total number of 487 SPT data. A database has been created and maps showing liquefaction severity index, soil classification and SPT-N data for specified depths were prepared by means of Geographical Information System technique. It is aimed that the findings of the study will be beneficial to Antalya in areas of urban planning, site surveys, infrastructure design, ground improvement and similar aspects.KEYWORDS: Antalya, SPT, Sand, CPT, Kundu, CBS, liquefaction