Betonarme perde konumlarının bina deprem performansına olan etkisinin bilgisayar destekli irdelenmesi
Computer based analysis of the effect of rc shear wall positions to the seismic performance of buldings
- Tez No: 334974
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN EMSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Deprem performansında yetersizlik saptanan bir binanın, ekonomik olması halinde uygun bir teknikle güçlendirilmesi gerekir. Binaların davranışını düzeltmek amacıyla taşıyıcı sisteme ilave deprem perdelerinin eklenmesi, bir sistem iyileştirme yöntemidir. Perde tipi elemanlar yüksek rijitlikleri nedeniyle yapı sisteminin davranışını önemli ölçüde etkilemektedir. Deprem etkilerine maruz perde duvarların etkin bir biçimde çalışabilmeleri, kat planı içinde nasıl yerleştirildiklerine bağlıdır. Bu tez çalışmasında, deprem performansında yetersizlik görülen mevcut binalarda yapılacak olan herhangi bir sistem güçlendirme çalışması kapsamında binaya ilave edilecek olan betonarme perde duvarların konumu hakkındaki temel tasarım ilkeleri, bilgisayar uygulamalı olarak irdelenmiştir. Buna göre, örnek bir betonarme binanın perdeli ve perdesiz 12 durumunun Probina Orion bilgisayar programı ile DBYBHY 2007 uyarınca Can Güvenliği Performans Düzeyi'ne göre analizi yapılmış ve binanın davranışındaki değişim incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara bakılarak örnek bina için uygun perde takviyeli durumlar belirlenmeye çalışılmıştır.ANAHTAR KELİMELER: bina deprem performansı, güçlendirme, betonarme perde, doğrusal elastik analiz, Türk Deprem Yönetmeliği
Özet (Çeviri)
The structure that is detected to be insufficient in its seismic performance, in case of being economical, should be strengthened with appropriate techniques. Adding seismic RC shear wall to carrying system in order to improve the behavior of buildings is a method of system recovery. Due to their stiffness the shear walls significantly affect the behavior of the structural system. Effective working of the shear walls which are under effect of an earthquake depends on how they are placed in a floor plan. In this thesis, it is tried to examine the basic design principles of the position of RC shear walls which will be added to the buildings which seismic performance?s will be observed as inadequate during any system enforcement study. 12 statuses of a reinforced concrete building are analyzed with/without shear walls and is examined the change in behavior of a building by using Probina Orion computer program in accordance with Turkish Earthquake Code 2007 according to life safety performance level. According to the results it is tried to establish the appropriate shear wall conditions for the example structure.KEYWORDS: seismic performances of buildings, reinforced concrete shear walls, strengthening, linear elastic analysis, Turkish Earthquake Code