Otel iç mekânlarında enerji kullanımı açısından sürdürülebilirlik: Antalya örneği
Sustainability energy usage of hotel interiors: Example of Antalya
  1. Tez No: 335021
  2. Yazar: SERKAN SİPAHİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ TAVŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Sürdürülebilirlik geleceğimiz açısından uygulanması ve dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. İnşaat sektöründe kullanıcıların ihtiyaçlarına göre, kullanıcıların sağlık ve yaşam kalitesini en üst seviyede tutarken çevresine en az zarar veren yapılar olarak karşımıza çıkan bu terimin yapı dünyasının kendine göre şekillendirdiği alt başlıkları vardır. Bu başlıklardan bir tanesi olan enerji kullanımı, yapılarda enerji kullanımını en aza indirirken kullanılan enerjinin de çevreye duyarlı bir biçimde tüketilmesini hedeflemektedir. Ülkeler turizm sayesinde hem kendi kültürlerini tanıtırlar; hem de ülke ekonomisi açısından önemli miktarlarda gelir elde ederler. Muhteşem doğası ve kültürel zenginlikleriyle ülkemizde de turizm sektörü oldukça önemli bir yere sahiptir. Ülkemiz turizminin devamı ve gelecek nesillere aktarımı açısından turizm sektöründe sürdürülebilir çözümlere gidilmeli; turizm yapılarında özellikle de turistlerin en fazla zaman geçirdikleri mekânlar olan otellerde sürdürülebilirlik konusundan taviz verilmemelidir. Bu bağlamda sürdürülebilirlik, binalarda enerji kullanımı ve otellerle ilişkilli bir literatür çalışması yapılmış; sürdürülebilirlik ve enerji kullanımlarıyla ilgili otellere yönelik bir değerlendirme modeli oluşturulmuştur. Daha sonra ülkemizin en önemli turizm merkezi olan Antalya?nın belirlenen otellerinde sürdürülebilirlik ve enerji kullanımı tercihleri bu model ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Sürdürülebilirlik, Enerji, Turizm Yapıları, Otel Yapıları, Turizm, Enerji Kullanımı, Antalya
Özet (Çeviri)
In these days sustainability became a term which has to apply and pay attention for our future. In building sector this term keeps the users needs, users health and life quality at highest level and the less harmful for environmentnd this term has subheads as shaped in building sector.Using energy one of these subheads, reduces using energy in buildings and aims to use energy environmentally friendly.Countries introduce their culture and their country and also have income for country economy by the tourism.Tourism sector has an important place in our country with magnificent nature and cultural variety.For continuation and transfering to new generations of our country tourism; should be sustainable solutions in tourism sector and in the touristic buildings especially at hotels that tourists spend much time inside, shouldn?t make concessions in terms of sustainability.In this connection have made a literature study about sustainability, energy efficiency at buildings and hotels, have been created an evaluation model intended for hotels and energy efficiency at buildings.And then sustainability and preferences of using energy at the determined hotels of Antalya that is the most important tourism center of our country has been compared with this model. KEY WORDS: Sustainability, Energy, Tourism Buildings, Otel Buildings, Tourism, Energy Using, Antalya.