Gerçeklik ve mekan: Melez mekan mimarlığı
Reality and space: Hybrid space architecture
- Tez No: 335025
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN AYDINTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Genel anlamda melez mekan mimarlığının literatürdeki yerini anlamak için, öncelikle gerçeklik kavramlarının açılımı ve gerçeklik kavramı ile ilişkili olan mekan kavramları bir süreç içerisinde anlatılmıştır. Melez mekan kavramının ortaya çıkışı, var oluşu ve diğer mimarlık alanlarıyla olan ilişki yukarıda bahsedilen sürecin temel kavramlarını oluşturulmuştur. Bu kavramların işlevsel yönlerinin ortaya konulması sonucunda mimari yaklaşımlarına işaret edilmiştir. Melez mekan mimarlığı farklı kullanım alanlarında ki örneklerle anlatılmaya çalışılmıştır. Daha sonra farklı kişiler tarafından anlatılan ve tarifi yapılan kavramların, eşleştiği, çakıştığı ya da çeliştiği durumlardan bahsedilerek sistematik sınıflandırma yapılmıştır. Bu sınıflandırma gerçeklik, mekan ve mimari yaklaşımlar olarak üç ana grup şeklinde ele alınmıştır. Yapılan araştırmada ise gerçeklik ve mekan kavramlarının farklı bakış açılarına göre değerlendirilmesi sonucunda ortaya çıkan aynı anlamı taşıyan farklı terminolojilerin karşılaştırma tablosu oluşturulmuştur. Araştırmanın ikinci aşamasında, melez mekanlar, mekan örgütlenmesinin paradigmalarından olan işlevsel yönü olumlu yönde etkiler varsayımının sınanması örnekler üzerinde tartışılmıştır. Melez mekan mimarlığının tasarımlar üzerindeki etkilerinin tartışılabilmesi için işlev alanı belirlenmiştir. Seçilen örnekler üzerinden, melez mekan mimarlığının faydaları yönündeki öngörüyü ortaya koyabilmek için elde edilen bulgular sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In general, to understand the importance of hybrid space architecture in literature, the evaluation of reality concept and the concept of space related to this reality concept should primarily be explained in a process. The rising of hybrid space, its existence and its relationship with other architecture branches are the base of this process. Presentation of functional sides of these concepts refers to architectural approaches. Hybrid Space architecture is explained with the examples of the usage in different areas. Next, a systematic classification and description are made referring to other people?s ideas of those concepts and the situations of discrepancies or matching or conflictions. This classification is divided into three groups as reality, space and architectural approaches. In the research, the comparison table of different terminologies with the same meaning is made by looking at the results of assessment of reality and space concepts according to different points of view.In the second stage of the research, the assumption that hybrid space affects positively the functional side which is the paradigm of space organization is proved with the examples. Hybrid space architecture?s function area is specified to debate its effects on the designs. With the examples chosen, the finding which is obtained to prove the benefits of hybrid space architecture is presented.