Çakıl Geçidi yıkama debisinin tayini
- Tez No: 33507
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET İnş. Müh. Yusuf KAYA r> F. Ü. Mühendislik Fakültesi, 1994 Su alma sistemlerinin yapılış gayeleri, akarsulardan her zaman emniyetli bir şekilde su almak ve çökeltim havuzlarına minumum miktarda sürüntü maddesinin geçişini temin etmektir. Akarsulardan su alma sistemleri tabandan, karşıdan veya yandan olmak üzere üç şekilde gerçekleştirilir. Bu çalışmada; akarsuyun durumu, taşıdığı askı ve sürüntü maddeleri için önlemler ve su alma sistemleri hakkında açıklayıcı bilgiler verilmiştir. Yandan su alma sisteminin daha düzenli ve verimli çalıştırılabilmesi için, su alma ağzı altına yerleştirilen bir yıkama kanalının; çakıl geçidi kapalı ve açık iken su alma ağzına giren malzeme miktarına etkisi ile, yıkama kanalının kesiti yarıya düşürüldüğündeki etkisi incelenmiştir. Yapılan deneylerde; yandan su alma sisteminde alışılagelen eşik altına konacak yıkama kanalı vasıtasıyla çakıl geçidi ister açık ister kapalı tutulsun Qa/Q s 0.50 oram için q^/q oranının çok azaldığı ayrıca yıkama kanalının açık olduğu sürelerde sürüntü madde miktarı ne olursa olsun su alma ağzı önünde malzeme birikmediği tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Civ. Eng. Yusuf KAYA F. Ü. Engineering Faculty, 1994 Construction purposes of intakes are to take water from the rıvers wıth safety for ali the times and to ensure the passing of the sediment materials wıth minimum amount to the settling basins The intakes systems from rivers can be verifıed with there forms which are intake from a ponding of the rever created by constructing a cross weir, a side intake by weir constructed along the bank of the river, and a piled crib set in the river beed. in this study, the essential knovvledge were given about the statas of the rivers, to retain the transportation of suspended and drag materials, and river intakes structures. The investigations were made to improve the work of the intakes from banks of the rivers, and the effect of the scouring canal set on the botton of the effect of the scouring canal set on the botton of the entry sili on the amount of the passed suspaended and drag materials through of entry sili while the sluice gate is öpen and closed. Also, the invertigation was made on the amount of the passed materials. As the results of the testes, it was shovra that for Qa /Q s 0,50 ratio, Oa/p ratio was degreased rapidly with the using of a sili which was degreased rapidly with the using of a sili which was oval and sloped on downstream face, instead of a knovvn entry sili, and a scoring canal was set under the sili while the sluice gate was ofen ör closed. Also, it was shown that the accumulation of the transported materials were not seen infront of the entry sili. II.