Erzurum Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine üye işletmelerin genel yapısı
General structure of member of Cattle Breeders' Association of Erzurum
- Tez No: 335081
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ TÜZEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Erzurum Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği?ne üye işletmelerin genel yapısı, döl ve süt verim özellikleri ile bu özellikler üzerine bazı çevre faktörlerinin etkisi incelenmiştir. Yapılan çalışmada, birliğe üye işletme sayısının her geçen yıl arttığı saptanmıştır. Birliğe üye işletmelerin ortalama hayvan sayısının ve hayvanların genotipik dağılımının ülke ve il ortalamasının üzerinde olduğu tespit edilmiştir. İlkine buzağılama yaşı, servis periyodu ve buzağılama aralığı süresi ortalamaları ve standart hataları sırası ile 30,3±0,09 ay, 105,4±1,2 gün ve 388,1±1,8 gün olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
General structure of the farms which are members of the breeders association as well as repruductive and milk yield traits and effects of the some enviromental factors on these characteristics were investigated in this study. Results of this study revealed that numbers of the members of the cattle breeders association have been increased steadily. It was also found out that number of the animal in the member enterprises of the cattle breeders association and genetic distribution of the animal were higher than these of the Erzurum province and the country. Age at first calving, calving interval and service period with the standard errors were found as 30,3±0,09 months, 105,4±1,2 days, 388,1±1,8 days respectively.