Terminal melezlemede anaç soy genotipi ve doğum mevsiminin sürü verimliliği ve kuzularda büyüme ve gelişme özellikleri üzerine etkileri
The effects of mother line genotype and lambing season on flock productivity and growth and development characteristics of lambs in terminal crosbreeding
- Tez No: 335082
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU EMSEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Üçlü terminal melez kuzuların elde edilmesinin hedeflendiği bu çalışmada, anaç soy F1 RomanovxAkkaraman (n=40) ve RomanovxMorkaraman (n=40) koyunları Charollais koçları ile (n=4) çiftleşme mevsimi içinde ve dışında laparoskopik suni tohumlama programında gebe bırakılmışlardır. İki farklı doğum sezonu olan bahar (Nisan) ve yaz (Temmuz) mevsimlerinde, anaç soylarda döl verim özellikleri ile doğan kuzularda büyüme ve gelişme özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to produce three breed terminal crossbred lambs by using two dam lines such as F1 RomanovxAkkaraman (n=40) and RomanovxMorkaraman (n=40), and Charollais (n=4) as sire line in a laparoscopic insemination program conducted in breeding and out of season. It was investigated that reproductive characteristics of dam lines and growing performance of lambs in two lambing seasons, spring (April) and summer (July). Reproductive performance of different F1 dam lines was similar while litter size at birth was higher (p0.05).