İnanç turizmi kapsamında Hac ve Umre organizasyonu yapan seyahat acentalarının pazarlama faaliyetlerinin incelenmesi: A grubu acentalara yönelik bir uygulama
The examination of the marketing activities of the travel agencies undertaking Haj and Umrah organisations within the context of faith tourism : An implementation for group A agencies
- Tez No: 335172
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜRHAN AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Son yıllarda teknoloji ve insanların ekonomik durumlarının yükselmesi, boş zamanlarının artması, turizm faaliyetlerine katılımı daha da arttırmıştır. Fakat insanların klasik bir tatil yerine alternatif bir turizm şekli olan inanç turizmine yöneldikleri görülmektedir. Bu bağlamda inançlarını yaşamak, manevi huzura ermek, dinlerine ait yerleri ziyaret etmek ve hacı olmak isteyen insanlar inanç turizmine katılmaktadırlar. Türkiye ise sahip olduğu Müslüman nüfusuyla Hac ve Umre için seyahat acentalarına büyük bir pazar yaratmaktadır. Günümüzde artan rekabet, işletmeleri bu alanda daha güçlü olmaya zorlamaktadır. Bu sebeple seyahat acentaların da pazarlama faaliyetleri oldukça önemlidir. Yapılan bu çalışmada, öncelikle inanç turizmi ve arz kaynakları, Türkiye?deki ve Dünya?daki inanç çekim merkezleri ve turizm pazarlamasında faaliyet gösteren Hac-Umre acentalarının uyguladıkları pazarlama faaliyetleri araştırılmıştır. Yapılan araştırma sonucu elde edilen veriler SPSS 15 programı ile; yüzde, frekans, regresyon ve korelasyon yöntemleriyle analiz edilmiştir. Seyahat acentalarının pazarlama faaliyetlerini belirlemeye yönelik yapılan araştırma sonuçlarından elde edilen bulgular, İstanbul?da faaliyet gösteren A grubu seyahat acentalarının çoğunluğunun bünyesinde ayrı bir pazarlama departmanı olmadığı sonucunu ortaya koymuştur. Ayrıca pazarlama faaliyetlerindeki temel amacın çoğunlukla yeni müşteriler kazanmak olduğu, sunulacak hizmetlerin belirlenmesinde daha çok geçmiş deneyimlerden faydalanıldığı ve fiyat belirlerken hizmet maliyeti ve kalitesinin öncelik olduğu sonucunu ortaya koymuştur. Elde edilen bulgulardan hareketle sonuçlar değerlendirilmiş ve öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, people can go anywhere they want, because of the technology, increase of the economic situations and so much more free time that they can have. But in these days people prefer to be a part of the faith tourism. They want to live their religion freely, they want to go and see their holy places which about their religion and also they want to reach spiritual peace on those lands. Turkey has a great number of Muslim population, based on this Turkey can create a huge market for travel agencies about Pilgrimage and Umrah tourism. In these days because of the growing competition, travel agencies have to be more powerful and they have to be more careful about their marketing activities. This survey especially about, faith tourism and lodgment resources. Faith centers in Turkey and in the World. Marketing activities of Hac and Umrah travel agencies. The results of this survey tested and analyzed by spss 15 program, percentage, regressions, frequency and correlation methods. The results of research about Marketing strategies of Travel agencies shown us ; A group Travel agencies in Istanbul don?t have separate marketing department. And also the results proved that basic purpose of marketing activities are mostly find new customers. And they use their past experiences when they determine to which services would have use. At the other hand, when they determine the price, their priorities are cost and service quality. After the research; results are examined by using different methods and tried to present some suggestions about the subject.