FMF tanılı hastalarda inflamatuar yanıt ile IL-6 ve RANTES gen polimorfizim ilişkisi
Correllation between IL-6 and RANTES gene polymorphism with inflamatory response in FMF patients
  1. Tez No: 335220
  2. Yazar: VASİF ALİYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AFİG BERDELİ, PROF. DR. BAHATTİN TANYOLAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ailesel Akdeniz ateşi (FMF), yaygın olarak Akdeniz toplumlarını etkileyen otozomal resesif bir hastalıktır. Genelde karında görülen ağrılar ve buna eşlik eden ateş ve yükselmiş akut-evre molekülleriyle karakterizedir. Bu çalışmada daha önce MEFV geninin farklı ekzonlarında homozigot ve heterozigot mutasyonlar belirlenen hastalardan DNA örnekleri alınarak, inflamasyonda önemli rola sahip interlökin-6 geninin -174. Pozisyonundaki G/C değişimi ile RANTES geninin -403. pozisyonundaki G/A polimorfizimleri belirlenmiştir. Statistiksel testler kullanılarak bu polimorfizimler ile FMF hastalarında ki inflamatuar yanıt arasında anlamlı ilişkinin olup olmadığı incelenmiştir. Elde edilen veriler sonucunda IL-6 ve RANTES genlerindeki bu polimorfizimler ile inflamatuar yanıt arasında genotip bazında anlamlı ilişki belirlenememiştir. Bununla beraber MEFV geninde heterozigot mutasyon taşıyan hastalarda IL-6 ile kontrol grubu arasında allel bazında anlamlı ilişki belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Familial Mediterranean Fever (FMF) is an autosomal recessive disease that commonly affects people of Mediterranean heritage. It is typically characterized by attacks of serositis observed in the abdomen and accompanied by fever and elevated acute-phase molecules. In this study, DNA samples were collected from patients in which previously detected homozygot and heterozygot mutations in different exon of MEFV gene. In a patients, G/C polymorphysm in -174 position ol IL-6 gene and G/A polymorphysm in -403 position of RANTES gene which also have important roles in inflammation process, were identified. By running statistical tests, whether there were significant relations among these genes and inflammatory response in FMF patients was analyzed. As a result of collected data, there wasn?t any significiant relationship between polymorphysms in IL-6 and RANTES gene with inflammatory response on genotype basis. Furthermore, a significiant relationship between IL-6 and control group which carried heterozygot mutation in MEFV gene, was detected on allel basis.